Петро I – Валентин Сєров

Петро I   Валентин Сєров

Одна з найбільш натхненних картин Сєрова, повна динаміки і життя, була в свій час так само мало оцінена по достоїнству, як і інші його роботи, визнані сьогодні кращими. Вона була замовлена Сєрову для видавництва Кнебеля, випускав серію історичних картин-посібників для школярів. Він писав його протягом осені та зими 1907 року. Але поступово темперний начерк розвернувся в даний монументальне полотно, що виробляє враження гігантської фрески з фігурами у натуральну величину.

В центрі композиції зображено постать “престрашного царя” Петра Великого. З палицею в руці Петро крокує по мілині, прямуючи до місця будівництва свого дітища – “Санкт-Питербурха”. Голова з розвівається на вітрі волоссям і палаючі очі передають те страшне і владне вираз, який підкреслювалося сучасниками.

Постать царя – єдина, прописана чітко і відточене. Слідом за царем зображені в загальних силуетних формах кілька людей, одягнених в іноземні сукні, – “знатні майстри всіх мистецтв”, які були “виписані з-за моря” для будівництва нової столиці. Сгущено барвиста гамма дозволяє сприймати їх як єдину натовп і протиставляти самотньою і самодостатньою постаті царя.

Велику монументальність картині додає незвичайний ракурс композиції: глядач немов дивиться на зображених людей знизу вгору. Цьому сприяє низька лінія горизонту і приглушені кольори. На задньому плані далеко повним ходом йде будівництво. На передньому плані – вода. Спочатку на ній була зображена велика човен з веслярами – змученими мужиками в подертих сорочках, які повинні були нагадувати глядачеві, якою ціною побудований великий місто. Але загальне враження від картини псувалося: човен вносила щось від дешевої ілюстрації, а художник прагнув до монументальності.

Підготовка до зображення царя настільки захопила Сєрова, що особистість Петра I стала предметом ще ряду етюдів і малюнків, написаних пізніше.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)