Піч для випалу гіпсу – Теодор Жеріко

Піч для випалу гіпсу   Теодор Жеріко

На перший погляд, картина під назвою “Піч для випалу гіпсу” позбавлена привабливості. Більш того, вона вражає сучасників Жеріко “відвертою банальністю” представленої сцени. Ніщо тут не притягує погляд глядача: ні распряженние коня, ні розбита дорога, ні сільська піч, яка вкрита білою хмарою пилу.

Причому походження цієї білої плями не зовсім зрозуміло і зовсім не правдоподібно. Хоча, може бути, піч для випалу гіпсу несправна?.. Тим не менш, без цього білого хмари атмосфера картини була б зовсім інший. Клуби пилу надають композиції ауру таємничості і навіть якийсь сонної мрійливості. Хмара можна сприймати по-різному, особливо якщо враховувати, що воно відбувається зовсім не з цієї печі – може бути, це та найзагадковіша серпанок, характерна для картина майстрів стилю бароко, а, може бути, це дим кадил в храмах з полотен на релігійну тему, якими свого часу так захоплювався Жеріко.

Однак, на відміну від цих творів, в яких дим був другорядним елементом композиції, в Печі…” він є головним мотивом, що символізує мінливість і швидкоплинність життя і асоціюється зі стихією повітря. Все інше в картині як би контрастує за змістом з димом, символізуючи земне, масивне і вічне. Крім того, хмара диму є єдиною світлою плямою на полотні, яке візуально “прориває” монотонно темний колорит. В той час, як вся сцена здається нерухомо застиглої, дим надає їй динамізм і, прямуючи вгору, створює потужний композиційний контрапункт.

Хмара диму швидко розсіюється. Розбита дорога веде вниз. Чи Не правда, думки про смерть напрошуються самі собою, коли дивишся на цю сумну, наповнену атмосферою безвиході картину. “Піч для випалу гіпсу” – одна з останніх картин художника. Незабаром після закінчення роботи над нею хвороба приковує Жеріко до ліжка, з якої він уже більше ніколи не підніметься.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Піч для випалу гіпсу – Теодор Жеріко.