Після концерту. Портрет Н. В. Забели – Михайло Врубель

Після концерту. Портрет Н. В. Забели   Михайло Врубель

У складної, багатогранної долі Врубеля не було з самого року народження безтурботного благополуччя: він рано втратив матір, багато поневірявся, переїжджаючи з сім’єю з одного міста в інше. Потім важка пора навчання, пофарбована негараздами, нестатками, потім довгі роки невизнання, важка хвороба і ось нарешті після порогу п’ятого десятка років намічається перелом.

Нарешті в 1896 році вічний блукач, неустроенний і бездомний живописець знаходить свою пристань. Збулася його мрія. Він полюбив. Надія Іванівна Забела – відома співачка внесла у внутрішній світ Врубеля чарівність жіночої принади і душевний спокій.

Врубель був щасливий у шлюбі, дружина його з величезним успіхом виступала на сцені мамонтовськой Приватної опери, і його власна репутація – принаймні в мистецьких колах – неухильно зростала. В 1901 році у Врубелей народився хлопчик, названий Савою. Протягом п’яти років, поки не вибухнула біда, обидва були щасливі, і для обох ці п’ять років виявилися часом найвищого творчого піднесення.

Поза будь-якого зв’язку з обставинами особистого життя, мабуть, сприятливими, Врубелем стало опановувати похмуре гарячкове збудження, з’являлися перші симптоми надвигавшейся душевної хвороби.

У 1902 році художник представив публіці картину Демон повержений, над нею Врубель працював напружено і болісно. Ця картина була скорботної віхою в біографії Врубеля. Вона ще висіла на виставці, коли її автора довелося помістити в одну з московських психіатричних лікарень. В лютому 1903 року Врубель вийшов з лікарні, але ненадовго. Постійна депресія і раптова смерть сина – і Врубель знову змушений лягти в лікарню. З невеликими перервами хвороба тривала до кінця життя художника. То в одній, то в іншій лікарні – він провів останні роки життя, повільно згасаючи.

Забела завжди була поруч. Вона відвідувала Врубеля в лікарні, часто йому співала.

В останні роки життя Врубель створює останній образ своєї музи – картину Після концерту. Тут вона зображена відпочиває на кушетці біля палаючого каміна. На ній одне з тих незвичайних концертних суконь, які Врубель для неї винаходив, сукня з декількох прозорих чохлів різного кольору, подібне екзотичного квітки. Часто сукні були незручні, але Забела їх покірливо носила, вона цілком довіряла художньому чуттю чоловіка. Любов Надії Іванівни допомагала Михайлу Врубелю. Це було, справді, гармонійне подружжя.

Картина Після концерту не була закінчена – художник до того часу вже майже нічого не бачив, плутав фарби, брав не ті кисті і, зрештою, змушений був припинити роботу над цим твором.

Втративши зір і бажання жити, Михайло Врубель помер у 1910 році від пневмонії, всього за кілька хвилин до приходу своєї коханої. А через три роки Надія Іванівна, повернувшись з концерту, раптово померла після нетривалого нападу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Після концерту. Портрет Н. В. Забели – Михайло Врубель.