Північ – Архип Куїнджі

Північ   Архип Куїнджі

Пейзажна робота Архипа Куїнджі “Північ” написана на кінець дев’ятнадцятого століття в 1879 році. Картина знаходиться в Москві в Державній Третьяковській галереї. Картині “Північ” притаманні риси імпресіонізму. У розумінні автора живописного твору образ півночі являє собою світ, наповнений тишею, диханням холоду, безкрайнім, неоглядним простором, де інакше переосмислюється дійсність, звичні закони світу земного, природного та світу небесного.

Атмосфера нескінченності простору народжується в результаті поєднання землі і неба в лінії горизонту, яка, створюється таке враження, дуже скоро зникне, розчинивши всі мислимі межі і умовності. Північ – це світ красивій незайманої дикої природи, світ холоду, царство землі і неба у своїй первозданності.

Пейзажне зображення північного природного світу виконано з використанням колірного методу розтяжки. Колірна розтяжка створюється тут таким чином, що розростання і посилення колориту здійснюється від самого темного, майже чорного зеленого тону до світлого, рожевого, яким виписано все простір неба.

У пейзажі домінують світлі, повітряні образи. На яскравому світлому небі ледве можна розрізнити обриси хмар, лінія горизонту слабо виявлена і настільки ж світла. Картина відрізняється своєю атмосферністю, легкістю плавністю ліній – все це народжує образ, встромлюється в небесні височіні, що спрямовується кудись у безмежність за недосяжну, майже невловиму лінію горизонту.

Провідним мотивом полотна є мотив самотності, туги. Тут говорить сам Північ. З непідробною силою відчувається міць цього суворого світу, де зароджується вітер і живе нестерпний холод, де людина осмислює себе лише як незначащую піщинку в зіставленні з вічною красою північній землі, в порівнянні з Всесвіту холоду, палючого вітру і самотності.

Ледь помітні переходи кольору, колористичний “розбіг” відтоків виписаний художником майстерно. Темно-зелені, майже чорні в своїй величі і глибині північні дерева служать центральним чином, який насичує всі зображення силою і невичерпною енергією північного повітря, непомітних фарб і нескінченних просторів.

Назва картини “Північ” як гостре, острозаточенное сталеве лезо у своїй силі звучання і впливу. Назва “Північ” віддається луною, пронизує точно холодний північний вітер і застигає в повітрі красивими сніговими візерунками. Північ – це і початок, і певний межа, але не межа сил і можливостей жити і долати себе знову і знову в підкоренні настільки неприступного світу. Північ – це постійне протиборство стихій. Північ – це страхітлива мелодія вітру, вонзающаяся прямо в серце і змушує його завмерти. Це неотвратное і непогамовнепочуття безодні, одвічна спрямованість погляду до неба, яке розпливається в молочно-сизих туманах, що йдуть вдалину, що розчиняються у вічності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)