Північна ідилія – Костянтин Коровін

Північна ідилія   Костянтин Коровін

1885 рік став важливою віхою у творчості Коровіна – художник знайомиться з відомим меценатом Савою Мамоновим і стає вхожий в його будинок. Збори у Мамонтова представляли собою зосередження всієї інтелектуальної життя Москви. Тут Коровін знайомиться з представниками “Могутньої купки”, які ставили своєю метою відродження інтересу до російській народній творчості, тобто фольклору. Після оформлення сцени до опері “Снігуронька” М. А. Римського-Корсакова, живописець і зачарувався народними мелодіями і піснями.

В результаті всього цього на світ з’явилася вельми незвичайна картина – “Північна ідилія”. Натхненний фольклором, Коровін зважився на сміливий експеримент: він з’єднав в одному художньому просторі глибокий об’ємний пейзаж і площинні фігури героїв. Багато пов’язують цей крок з його роботою в театрі – плоскі декорації стали основою для експериментів у станковому творчості живописця.

Сюжет при цьому не оригінальний – три дівчини в традиційних костюмах, притиснувшись один до одному, уважно слухають молодого пастушка, импровизирующего на сопілці-свирельке. Ще одна дівчина сидить поруч своїх подружок – її особлива роль у цьому полотні. Фігуру дівчини можна назвати перехідною у плані виконання – вона є як би сполучною ланкою між площинним зображенням інших людей і об’ємного пейзажу.

Розглядаючи картину, деякі глядачі можуть помітити все ж деяку нелогічність її. Вже дуже фігури основних героїв виглядають чуже для широкого плэнерного простору російського поля, вони ніби вирізані з інший якоїсь роботи. Сам художник усвідомлював це дуже виразно, і прагнув згладити цю неоднорідність своєї роботи, або ж відвернути глядачів на окремі елементи. Ми бачимо, як яскраво представлені традиційні костюми з унікальними орнаментами, також можна помітити білі квіти, якими художник “усіяв” поле, щоб досягти композиційної переклички з цими костюмами і досягти хоч якоїсь відносної гармонії.

Незважаючи на всі спірні моменти, картина “Північна ідилія” стала дуже важливою відправною точною для майбутніх, вже экспрессионистских робіт Коровіна.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)