Поцілунок – Едвард Мунк

Поцілунок   Едвард Мунк

“Поцілунок” втілює любовну пристрасть, яка об’єднує двох людей. Мунк представляє “фатальне сексуальний потяг”: картина покликана не стільки викликати у глядача еротичні асоціації, скільки переконати його в опустошающем, уничтожающем впливі сексу. Ми не бачимо вуст чоловіка і жінки – їх особи зливаються в одну безформну колірне пляма, що виробляє відразливе враження.

Станіслав Пшибишевський, один з друзів Мунка, тонко вловив основну думку художника, описуючи картину наступним чином: “Це дві постаті, обличчя яких зливаються. Розглянути їх риси неможливо: ми бачимо тільки місце, де вони з’єдналися. І місце це нагадує гігантське потворне вухо, оглушене напором пульсуючої крові. Це калюжа крові, в якій тонуть душі цілуються. Це огидно, хоча виглядає настільки природно, що майстри важко звинуватити в навмисною ексцентричності, – швидше за все, ми маємо справу з його суб’єктивним сприйняттям поцілунку, яким він відкрито і щиро ділиться з нами”.

Мунк являє закохану пару в центрі композиції, яка замикається праворуч коричнево-червоною стіною, а зліва – світло-синій фіранкою, пропускає сонячне світло жовтий і, одночасно, відокремлює злилися в поцілунку фігури від зовнішнього світу. Художнику вдається домогтися вражаючого “емоційно-слухового” ефекту – контраст між тишею приміщення н вуличним шумом надає атмосфері картини відтінок інтимності.

Картина написана вільними, широкими рухами пензля. В розсіяному напівтемряві кімнати повторювана пара, що цілується утворює плоске, абстрактне пляма. Мунк обводить фігури персонажів темним контуром – подібний прийом зближує живописне полотно з гравюрою по дереву.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)