Подорож Телемаха – Жак Луї Давид

Подорож Телемаха   Жак Луї Давид

Картина французького художника Жака Луї Давида “Подорож Телемаха”. Розмір картини 87 x 103 см, полотно, олія. Ця картина також відома під назвами “Телемах і Эвхарида” і “Прощання Телемаха і Эвхариди”. Эвхарида, у давньогрецькій міфології, була однією з німф, супутниць Каліпсо.

У французькому романі “Подорож Телемаха” , заснованому на гомерівської історії Одіссеї, автор Фенелон, описує як Телемах-син Одіссея, несамовито полюбив чарівну німфу Эвхариду. Однак, Телемах був змушений перервати їх романтичні відносини, щоб продовжити пошуки свого зниклого батька Одіссея. На картині Давида нещасні закохані прощаються в гроті на острові Каліпсо. Юнак з пильною і мрійливим поглядом, світловолосий Телемах прибирає праву руку з стегна Эвхариди, тримаючи вертикально в лівій свій спис, символ боротьби.

Синя туніка Телемаха спадає, оголюючи його юнацьки м’язистий торс. Эвхарида, зображена в профіль, м’яко проникла своєю головою на плече Телемаха в прощальному обіймах. У романі Фенелона “Подорож Телемаха”, імпровізації на теми епопеї Гомера, Телемах, у пошуках свого батька Одіссея зазнав аварію корабля на острові Каліпсо, і там закохався у німфу Эвхариду, але повинен був залишити її, щоб продовжити пошуки батька. Таким чином, Жак-Луї Давид протиставляє необхідність виконання синівської боргу кохання і жіночої прихильності.

Телемах – син Одіссея й Пенелопи; при від’їзд батька на Троянську війну був ще немовлям; вирісши, отримав від богині Афіни рада відправитися до Нестора в Пілос і до Менелая в Спарту за новинами про свого батька; в цій подорожі Телемаха супроводжувала сама Афіна в образі Ментора. Телемах у Спарті дізнався від Менелая про пророкування Протея щодо повернення Одіссея. Повернувшись додому, Телемах зустрів свого батька у свинопаса Евмея в образі жебрака; Одіссей відкрився йому, і Телемах допомагав йому при вбивстві женихів Пенелопи, а потім супроводжував його до старця Лаерта. За послегомеровским сказань, Телемах згодом одружився на Поликасте, дочки Нестора, або на Навзикае, дочка Алкіноя. За іншими оповідями, Телемах одружився на Цирцее, від якої мав сина Латина.

Історія Телемаха послужила темою знаменитого роману Фенелона “Подорож Телемаха” . Евріклея – дочка Опа, рабиня батька Одіссея Лаерта, вихователька Одиссеева сина Телемаха. Коли Одіссей після довгих мандрів повернувся, нарешті, на рідний острів і в образі жебрака прибув у свій палац, Евріклея впізнала його по рубцю на нозі і була діяльною його союзником в боротьбі з женихами нібито вдови Пенелопи. Жак Луї Давид написав картину “Подорож Телемаха” у Брюсселі, під час свого вигнання після Реставрації.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)