Покликання апостола Матвія – Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Покликання апостола Матвія   Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Один з кращих живописців всіх часів, Караваджо, відомий своїми роботами в реалістичному стилі бароко. Незважаючи на безрозсудний характер, він був впливовим італійським художником 17-го століття, создававшем великомасштабні роботи на релігійну тематику в Римі та Неаполі. В кінці 16-го століття Караваджо перебрався до Риму, де швидко знайшов покровителів, одним з яких був Франческо дель Монте, який допоміг отримати майстру перший великий проект – окрасу бокових стін каплиці в Сан-Луїджі.

До складу цієї роботи увійшли Покликання апостола Матвія, а також Натхнення і Мучеництво святого Матвія. Ці роботи мали успіх, а наступні твори сприяли становленню репутації майстра, зробивши його одним з кращих творців релігійних полотен в Римі, а також породивши низку наслідувачів і послідовників. Незважаючи на унікальний стиль і реалізм у роботах, деякі консервативні церковнослужителі вважали ряд картин вульгарними, незважаючи на їх попит.

Стеля каплиці був розписаний Джузеппе Чезаре, однак, в силу його зайнятості, закінчити роботу над усією церквою йому не вдалося. Тоді і втрутився кардинал Дель Монте, забезпечивши роботою Караваджо.

“Покликання Матвія” зображує момент, в який Ісус Христос надихає Матвія на слідування за Господом і подальше становлення апостолом. Ця сцена ілюструє уривок з Євангелії від Матвія. Після заклику “слідувати за мною”, Матвій виконує прохання. Христос вказує на Левія, збирача податків, який неодноразово з’являється в роботах для цієї церкви. Розгублений і невпевнений Матвій, побачивши Христа, вказує на нього, відповідає жестом, як би запитуючи: “Мене?”. Промені світла, що освітлюють двох молодих людей, створюють візуальний контраст між реакціями цих персонажів, показуючи крайні форми можливої поведінки в одній і тій же ситуації.

Драматичність сцени полягає в захопленому моменті, коли присутні персонажі знаходяться в шоці, а сам Матвій нерішучий і знаходиться в повному замішанні, всупереч Христа, відчуває монументальну впевненість. Просту естетику роботи автор запозичує з своєї ранньої жанрової живопису, тому картина має багато спільного з ворожкою і Шулерами, у яких події відбуваються в таверні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Покликання апостола Матвія – Мікеланджело Мерізі да Караваджо.