Поклоніння Немовляті (Насіння Давідово) – Вільям Майкл Россетті

Поклоніння Немовляті (Насіння Давідово)   Вільям Майкл Россетті

З кінця 1850-х років Россетті написав ряд картин на релігійні сюжети, почасти будучи натхненний замовленням на розпис вівтаря в Ландаффском соборі від архітектора Джона П. Седдона; ця акварель і стала першим ескізом передбачуваної розпису. В листі до американського критику Чарльзу Элиоту Нортону в 1858 році Россетті пояснював свій задум триптиха під назвою “Насіння Давідово”:

На бічних стулках я написав Давида як Пастиря і Давида як Царя – предка Ісуса, який одночасно символізує собою тих царя і пастуха, що прийшли поклонитися Немовляті Христу.

Спочатку передбачалося, що обрамленням для центральної сцени “Поклоніння” послужать зображення царя Давида і апостола Павла, але, визнавши такий сюжет занадто “папистским”, Россетті замінив його на більш демократичні образи. “Насіння Давідово” – одне з небагатьох творів прерафаелітів на релігійну тему, створений безпосередньо для церкви; більшість подібних картин призначалося для публічних виставок і було продано приватним особам.

Композиція “Поклоніння” заснована на замовленої Рескином сцені Різдва Христового у 1855 році. Россетті визнав закінчену роботу одним з кращих своїх творів, але критик знайшов, до чого причепитися, і Россетті був змушений внести серйозні зміни. Тим не менше ця робота послужила художнику моделлю для центральної частини вівтаря. Крилатий ангел з рисами Елізабет Сиддал входить у хлів, де тільки що був народжений Ісус. Пастух цілує руку Христа: його прикладу шанобливо слід цар, визнаючи верховенство Немовляти. Ангели заглядають у вікна і дивляться вниз з крокв на виконану містичного сенсу сцену.

Триптих “Насіння Давідово” мало схожий на цей ескіз. Ангели заповнили всі приміщення; змінилося розташування фігур. У центральній частині тонкі і ніжні риси Сиддал замінила більш монументальний тілесність Джейн Морріс. Багата колірна палітра і тісний постановка фігури відображають вплив венеціанського мистецтва зокрема, що до кінця 1850 року замінило ранні переваги Россетті в тому, що стосується художників флорентійського та сієнського Кватроченто, таких як Сандро Боттічеллі і Ян ван Ейк.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Поклоніння Немовляті (Насіння Давідово) – Вільям Майкл Россетті.