Поклоніння волхвів – Альбрехт Дюрер

Поклоніння волхвів   Альбрехт Дюрер

Вівтар “Поклоніння волхвів” – один з найпрекрасніших вівтарів Північного Ренесансу. Сцену поклоніння Немовляті і Мадонні Дюрер завжди прагнув показати в яскравий сонячний день. Тьмяні фарби ночі і розпливчастість світанку здавалися художнику невідповідними для такого урочистого моменту. Також він любив зображувати Святе Сімейство, волхвів і пастухів на фоні мальовничих руїн фантастичного древнього міста.

Волхв у народів Стародавнього Сходу – мудрець, який володів знанням таємних сил природи, спостерігав за рухом світил, який передрік долю за зірками. У стародавніх слов’ян – чарівник, чаклун, віщун, служитель дохристиянських культів. Найбільш відомі три волхви, які прийшли з дарами у Віфлієм на поклоніння немовляті Ісусу.

В Євангелії імена волхвів не вказані, але за традицією їх називають Балтазаром – владикою скарбів, Яспиром – білим і Мельхіором – царем світу. Перший з них приніс в дар Ісусу золото як символ царської влади; другий – ладан в знак визнання його божественності, третій – мирру, яка вживалася при бальзамуванні, як пророче вказівку на що чекала Христа мученицьку смерть. На своєму шляху до Вифлеєму волхви орієнтувалися за помічену ними на сході надзвичайно яскравій зірці, що отримала назву Віфлеємської.

Опустився на коліна перед Христом старший з волхвів, Яспир. Уважно роздивляється він тягнеться до нього Немовля. Переглядаються стоять позаду Балтазар і Мельхіор. Вони пройшли довгий шлях, слідуючи за дороговказною зіркою; вони принесли дари новому Цареві Юдейському, але щось бентежить цих мудреців. Смутні сумніви охоплюють їх при вигляді жінки в простому одязі. Ще секунда, і волхви схилять коліна перед Спасителем, але на картині Дюрера зображений саме мить коливання, сумніви мить.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)