Поклоніння волхвів (Вівтар Монфорте) – Хуго Гус

Поклоніння волхвів (Вівтар Монфорте)   Хуго Гус

Поклоніння волхвів [1468-1470] 147 х 242 див. Державні музей, Берлін. Висловлювалося припущення, що Хуго ван дер Гус народився в родині Живописця в Генті. Як би те ні було, він став самостійним майстром місцевої гільдії художників в 1467 році і працював у місті аж до 1477 року. Протягом цього десятиліття роботи в Генті він придбав репутацію досить продуктивного художника, отримував численні замовлення від міста і грав важливу роль в гільдії. Після 1477 року він несподівано пішов у Червоний монастир поблизу Брюсселя, де і помер у 1482 або 1483 році. Подібно ван Ейку, ван дер Гус стоїть осібно від інших художників: дуже своєрідний його талант. За короткий період творчості він створив цілий світ, який навіть сьогодні не здається застарілим завдяки сміливості і щирості психологічних характеристик і монументального мальовничому баченню. Вівтар Монфорте названий так за місцем свого перебування до того, як його придбав берлінський музей. Ймовірно, це одне з ранніх творів майстра. Воно було задумано як триптих, довжина якого в розкритому стані досягала майже п’яти метрів, а висота – двох.

Стулки не збереглися, але, судячи по старих копій, на них були зображені Різдво і Обрізання Господнє. Вівтар мав також видатну вгору секцію близько 70 см; однак вона була практично повністю отпилена, можливо, із-за наявних пошкоджень. На цій секції зруйновану будівлю тривало до крокв даху, під якою був зображений ще один хор ангелів. Так як точка огляду розташована низько, більшість фігур розглядаються знизу. Приголомшливе відчуття величезного простору, підкреслене виділеними світлотінню розмашистими жестами фігур буквально обрушується на глядача. Це справжня театральна або, якщо тут доречне таке порівняння, навіть кінематографічна сцена. У Різдві ван дер Гуса з того ж музею два пророка піднімають завісу над сценою; тут також створюється відчуття, що сдвинувшаяся раптово темна штора тільки що відкрила нам бачення дива в яскравому світлі.

У цьому ван дер Гус переймає естафету у ван Ейка. Але і в інших аспектах цієї попередньої роботи Хуго видно вплив старшого майстра. Чорний цар підноситься над іншими фігурами подібно Адаму в Гентському вівтарі. Його поза, а також світло за головою зображені в такий же живий манері. Тіні на сірому підлозі і стінах надають простору ту ауру, що і в Благовіщення ван Ейка. Важкі, але м’яко заокруглені складки кольорових вовняних шат настільки ж пластичні; зображення поклоняющегося старого царя перед Дівою Марією з немовлям Христом зустрічається лише в Мадонні канцлера Ролена ван Ейка. Почасти завдяки такій подібності дослідники бачать у цій фігурі нового канцлера Бургундії Гильоме Хугоне з Макона, страченого гентскими жителями за підозрою у переході на бік короля Франції. Його підбита горностаевим хутром одяг може вважатися типовою для Великої ради Мехелена, куди Хугоне був призначений наказом Карла Сміливого в 1471 році.

Однак, незважаючи на красу наряду, його не можна вважати достатньою підставою для підтвердження цієї гіпотези. Що стосується старого царя, то, хоча це зображення є портретом, є сумніви, що це донатор вівтаря. Тільки в Євангелії від Матвія повідомляється про трьох мудреців зі сходу, які побачили передвіщала народження Месії зірку і зупинилися в Єрусалимі, щоб дізнатися дорогу до Вифлеєму. Ван дер Гус інтерпретує переказ так, як воно трансформувалося в народній свідомості і пізніших коментарях. Він зображує трьох царів як представників трьох частин світу. Найстаріший, Мельхіор, європейський король. Каспар – азіатський, а наймолодший, Валтасар, – африканський.

Зірка могла розташовуватися на втраченої верхньої секції. Прибуття і поклоніння трьох царів відбувається на тлі руїн римських укріплень посеред горбистого фламандського пейзажу. Руїни символізують минулі біблійні часи до народження Христа. Далеко пастух вказує своєму товаришеві на місце біля річки зліва відразу за руїнами. Вифлеєм знаходиться там, де розташувалася свита з конюшими й іншими слугами. Світло падає на руїни з невидимого вікна праворуч. Мавританський цар в червоному вбранні до колін, розшитому золотою парчею, з накинутою зверху темно-зеленої тунікою з золотою облямівкою, тримає в руках важку інкрустовану золотом вазу з круглою кришкою, маючи намір піднести її в якості подарунка. Він молодий і виглядає типовим родом з Північної Африки або Ефіопії. Як і підліток за ним, він одягнений в чоботи з довгими носами і золотими шпорами. Світло падає на його міцну смагляву шию, надавши по шляху блиск лівій щоці і оці людини в синьому головному уборі за ним.

Судячи з гордовитого вигляду, ця людина, як і його залишився в напівтемряві супутник, – знатний чиновник. Другий цар стоїть на колінах, виділяючись своїм екзотичним виглядом. Він одягнений у чорну вельветовую куртку, багато облямовану хутром. Його червоний з золотом головний убір звисає на спину, відкриваючи виразне бородате обличчя. Будучи азіатським царем, він виглядає найбільш театрально. Його фляга для води у шкіряному чохлі оздоблена перлинами; правою рукою він робить виразний жест, а лівою приймає золоту посудину з рук граціозно схилився перед ним довговолосого слуги з барокової зовнішністю в той момент, коли його блискучий меч стосується землі. Три стосуються посудини руки самі по собі представляють театральний ефект і дають можливість продемонструвати гру світлотіні. Вони сяють так, ніби знаходяться в спрямованому промені прожектора.

Освітлення падає на руку царя таким чином, що її пальці здаються напівпрозорими. Потім яскраве світло ковзає по щоці сивого європейського царя, підкреслює рельєфність його великих вкритих зморшками рук, наповнює сяйвом його червоний плащ, і, нарешті, його блиск застигає на фігури Діви Марії, немовляти Ісуса і Йосипа. Невигадлива глиняний посуд і дерев’яна ложка в ніші за Марією контрастують з багатством і розкішшю принесених дарів: досить поглянути на дорогоцінну чашу на великому камені, на яку немовля Ісус дивиться своїми ясними блакитними очима з майже нестримним захопленням. Іриси зліва – добре відомий символ скорботи Марії, а квітка водозбору праворуч вважався в той час рослиною Христа.

За дерев’яними воротами стоять інші персонажі, серед них два пажа, які пильно дивляться на Марію. Як і чоловік з чорною бородою, вони можуть бути портретами. Вгорі все ще видно частини ангельських одягу. За винятком Хуго ван дер Гуса не можна назвати ні одного художника XV століття, у творчості якого задум і його реалізація стояли так близько один до одного. Коли стає ясно, що тільки він зміг створити новий вимір за допомогою руху і світлотіні в рамках статичного релігійного стилю, створені ним картини ще сильніше наповнюються життям на наших очах. Цей вівтар справив величезне враження на сучасників художника, що відображається в творах Герарда Давида і Яна Госсарта. Це свідчить про те, що вівтар все ще перебував у Нідерландах, принаймні, до XVI століття. Подібно великій кількості інших нідерландських творів мистецтва він міг бути куплений чи виміняний одним з іспанських королів або правителів.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)