Покров Богоматері

Покров Богоматері

Новгород. Сюжет ікони заснований на тексті Житія святого Андрія Юродивого і розповідає про бачення йому Богородиці у Влахернській церкві в Константинополі, де, за переказами, зберігалася риза Богоматері. Богородиця, супроводжувана Іоанном Богословом і Іоанном Предтечею, молилася перед вівтарем, а потім, знявши з себе мафорій, простягнула його над присутнім у храмі народом.

На створення іконній композиції, ймовірно, вплинула щотижня здійснюваної у влахернському храмі обряд зняття покриву над іконою Богоматері, який був відомий російським паломникам вже в XII столітті. На Русі в 60-ті роки XII ст. при володимирському князя Андрія Боголюбського було встановлено свято Покрови, що відзначався 1 жовтня і відбив культ ризи Богоматері.

Композиція ікони розгорнута на тлі багатоголового храму. Богоматері в позі Оранти представлена в центральній апсиді, над нею два ширяють архангели Михаїл і Гавриїл – тримають покрив, над яким мигдалеподібної мандорле на вогненних серафимах сидить Христос. У нижньому регістрі ікони на трьох кафедрах зображені творець Богородичних гімнів Роман Солодкоспівець, цар Лев Мудрий і патріарх Тарасій. У правому кутку ікони – свідки бачення Блаженний Андрій і його учень Єпіфаній.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)