Половецький стан – Микола Реріх

Половецький стан   Микола Реріх

У 1909 році на запрошення Дягілєва Реріх взяв участь в Російських сезонах ” в Парижі. Йому довелося показати на сцені свої декорації лише до одного акту опери “Князь Ігор” Бородіна – картину “Половецький стан”.

Залишилися нездійсненими відмінні ескізи: “Путивль”, “Двір Галицького”, “Терем Ярославни”, “Плач Ярославни”. Навіть не побачили світла рампи, вони стали надбанням історії російської театрально-декораційного мистецтва, увійшли в його скарбницю і згодом були творчо сприйняті художниками радянського театру.

“Половецький стан” Реріха по праву вважається шедевром сценічного живопису. В декораціях вперше була досягнута гармонія літературної, музичної, хореографічної основ опери та її сценогарфічною форми. Пластичне вираження опери було близько йому за духом і уявлялося в монументальних прообразах давньоруської архітектури.

У своїй манері і в той же час по-іншому створює художник “Половецький стан” – стоянку кочівників в первозданному світі пагорбів, курганів, пустельних далей і величезного неба, що займає більшу частину сценічного простору. Тут не було театральної декорації в загальноприйнятому розумінні – ні куліс, ні типових предметів.

Натомість звичайних наметів з’явилися коричнево-червонуваті із зеленуватим відливом кибитки, прикрашені примітивним орнаментом і розташовані довільно, а не симетрично, як це було прийнято в той час. Їх округлені нерівні силуети то видно цілком в об’ємних будівлях першого плану, то на мальовничому заднику, частково приховані нерівностями грунту.

Розплавлене сонячним заходом жовто-червоно-зелено-золоте небо і зелено-вохриста з коричнево-червоними кибитками земля становлять єдину гаму, композиційно пов’язану 84 сіро-рожевими димами, відображеннями західного заграви, полум’яніючого на кибитках, травах і курганах. Зеленуваті смуги трав’яного покриву, червона іржа кибиток і розпечене золото небосхилу членуються холодною блакиттю річкових вигинів і блакитно-сірим хвилястим краєм берегів на горизонті. Вкраплення колористичного “льоду” ще більше відтіняє атмосферу спеки.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)