Положення в труну – Сандро Боттічеллі

Положення в труну   Сандро Боттічеллі

У мюнхенському “Положенні у труну” Боттічеллі незграбність і деяка дерев’яність фігур, змушують згадати про аналогічну картині нідерландського художника Рогира ван дер Вейдена, поєднується з трагічною патетикою бароко. Тіло мертвого Христа з його важко впала рукою передбачає деякі образи Караваджо, а голова втратила свідомість Марії приводить на пам’ять образи Берніні.

У цій роботі Боттічеллі піднімається до трагічних висот, досягає надзвичайної емоційної ємності і лаконізму.

Художник використовував готичну іконографічну схему – Богородиця з мертвим Христом на колінах, майстерно вписавши групу в багатофігурну композицію.

Зображені на тлі скелі з темним входом у печеру і кам’яного саркофага, всі фігури сцени схиляються до її центру, створюючи напружене внутрішнє поле, наповнене їх скорботою і трагізмом події. Їх стримані, але виразні жести, інтенсивні фарби картини – все це справляє незабутнє враження високого ступеня драматичного видовища.

Марія сумуючи, обіймає тіло Спасителя, який лежить у неї на колінах – молоде прекрасне тіло з досконалими пропорціями, немов мерехтливе внутрішнім світлом. Увагу привертає впала рука Христа, цей мотив, застосовувався у середньовічній скульптурі, завдяки Боттічеллі знайшов нову образну виразність і відтепер стане прикладом рідкісної вдачі пластичного завершення образу.

Перший ряд композиції утворюють дві симетричні схилені постаті – дві Марії, обіймають і целующие голову і ноги Ісуса. По краях саркофага розташовані Апостоли: зліва Павло з мечем у руках, праворуч Петро з ключами від Царства Небесного.

Деякі дослідники відносять його до кінця 90-х років; на думку інших, ця картина виникла пізніше, в перші роки XVI століття, так само як і картини з життя Св. Зиновія.

Несамовитий “Положення в труну” Боттічеллі сучасно раннього “Оплакування” Мікеланджело – одним з найбільш спокійних і гармонійних творів скульптора.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)