Положення в труну – Тіціан Вечелліо

Положення в труну   Тіціан Вечелліо

Картина художника Тіциано Вечелліо “Положення в труну”. Розмір картини 148 x 205 см, полотно, олія. Тіцианом цього періоду не чужі були і теми драматичного характеру, що було природно на тлі того напруги сил, в тій тяжкій боротьбі, яку нещодавно зазнала Венеція.

Очевидно, досвід цієї героїчної боротьби і пов’язаних з нею випробувань багато в чому сприяв досягненню того повного мужньої сили і скорботного величі пафосу, який був втілений Тіціаном в його луврському “Положенні у труну”. Прекрасне і сильне тіло мертвого Христа викликає в уяві глядача уявлення про мужнього героя-борця, павшем в бою, а аж ніяк не про добровільну страдальце, який віддав своє життя в спокутування людських гріхів. Стримано гарячий колорит картини, міць рухів і сила почуття міцних мужніх людей, які несуть тіло полеглого, сама компактність композиції, в якій виведені на перший план фігури заповнюють всю площину полотна, надають картині героїчне звучання, настільки характерне для мистецтва Високого Відродження.

У цьому творі при всьому його драматизм немає відчуття безнадійності, внутрішнього надлому. Якщо це і трагедія, то, висловлюючись сучасною мовою, це оптимістична трагедія, воспевающая силу духу людини, її красу і благородство і в стражданні. Це відрізняє її від повного безвихідної скорботи пізнішого, мадридського “Положення в труну” .

У луврському “Положенні у труну” і особливо у загиблого в 1867 році від пожежі “Вбитий святого Петра-мученика” примітна нова ступінь, досягнута Тіціаном в передачі зв’язку настрої природи з переживаннями зображених героїв. Такі похмурі й грізні тону заходу у “Положенні у труну”, бурхливий вихор, колеблющий дерева, “Вбитий св. Петра”, настільки співзвучний цього вибуху нещадних пристрастей, люті вбивці, відчаю Петра. У цих творах стан природи як би викликано дією і пристрастями людей. В цьому відношенні життя природи соподчинена людині, яка ще залишається “паном світу”. Надалі, у пізнього Тиціана, життя природи, як утілення хаосу стихійних сил всесвіту, набуває незалежну від людини і часто ворожу йому силу існування.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Положення в труну – Тіціан Вечелліо.