Поранений – Гаспаре Траверсі

Поранений   Гаспаре Траверсі

Гаспаре Траверсі – один з найоригінальніших і тонких неаполітанських художників XVII століття. Він був хорошим психологом і оповідачем, тому його композиції наповнені різноманітними нюансами людських переживань.

Живописець працював над релігійними композиціями: сцени з життя Марії в церкві Санта-Марія дель Аиуто в Неаполі в 1749, старозавітні сцени в церкві Сан-Паоло Фуорі де Мура в Римі в 1752 та інші. В італійській столиці художник жив з 1750. В жанрових картинах з повсякденного життя Траверсі, за свідченням італійського історика мистецтва Роберто Лонги, слідував характером драматургії з реальними персонажами неаполітанського комедіографа Б. ді Линерери, надзвичайно популярною до воцаріння на театральному олімпі венеціанця Карло Гольдоні.

“Поранений” – показовий приклад для розуміння почерку живописця в таких композиціях. Дія відбувається всерйоз: поранений дійсно страждає, йому співчувають мила пані і інші члени сім’ї, залишаються в тіні заднього плану, намагається допомогти чепуристий доктор і вже готує лікувальне зілля аптекар. Цілком заповнений простір все ж рельєфно висвітлює знизу з тіні щільний “вузол” з трьох фігур на першому плані.

Проте сама ситуація написана і композиційно показана глядачеві так, що іронічна підгрунтя авторського задуму негайно ж виявляється – і пташиним виразом обличчя лікаря, і вимушеною позою стражденного. В простодушність художника як побутописання віриться насилу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Поранений – Гаспаре Траверсі.