Портрет А. Д. Левицької (Агаши) – Дмитро Левицький

Портрет А. Д. Левицької (Агаши)   Дмитро Левицький

Левицький був чудовим майстром як парадного, так і інтимного портрета. Його блискучі здібності дозволили йому збагатити новими творчими знахідками живописні традиції, що встановилися в XVIII столітті. Створення в 1785 році портрета дочки Агаши, можливо, пов’язано з її заміжжям. Бажаючи б підняти образ над буденністю, надати йому більшу значущість, художник обрав форму поколенного парадного портрета, але несподівано змінив аксесуари.

Агаша, одягнена у весільне вбрання російської Півночі, і кокошник, поміщена в інтер’єр селянської хати, поруч стіл, покритий килимовою скатертиною, на ньому – приготовлені для дорогих гостей хліб, сіль у витонченій сільниці і кубок з питвом. Молода дівчина представлена добросердій господинею, її обличчя випромінює доброту, привертає лагідною посмішкою. Цей мальовничий образ перегукується з образами державинских віршів, оспівували красу домашньої простоти російського життя, її гостинність і привітність, як істинно національні якості.

Тут цілком доречно і російська наряд Агаши, правда, все це подано живописцем в облагородженому вигляді: глибоко відкритий воріт дозволяє милуватися красою плечей, рукава сорочки обшиті тонким заморським мереживом, сарафан і душегрея зшиті з дорогої шовкової тканини. Левицький ретельно і віртуозно передає матеріальну красу, фактуру предметів. У портреті дочки він демонструє свою майстерність живописця епохи класицизму і, як учасник державинского гуртка, оспівує простоту і природність народних російських звичаїв. Агафія Дмитрівна Левицька – Агаша, дочка художника.

У 1785 році вийшла заміж за “сенатській друкарні директорського помічника колезького секретаря Олександра Матвєєва ” . У 1788 році А. М. Андрєєв мав чин колезького асесора. У 1805 році зять Левицького помер, залишивши свою дружину і дітей на піклування художника.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет А. Д. Левицької (Агаши) – Дмитро Левицький.