Портрет А. М. Дмитрієва-Мамонова – Іван Аргунов

Портрет А. М. Дмитрієва Мамонова   Іван Аргунов

Граф Олександр Матвійович Дмитрієв-Мамонов – один з фаворитів Катерини II. З дитинства був записаний на службу в Ізмайловський полк і, покровительствуемий князем Потьомкіним, в 1784 р. призначений до нього ад’ютантом. Потьомкін, піклуючись про те, щоб під час тривалих поїздок близько государині перебував йому відданий і покірний, представив у 1786 р. Дмитрієва-Мамонова Катерині, якою він дуже сподобався своєю красивою зовнішністю і скромністю.

У 1786 р. Дмитрієв-Мамонов був проведений прямо в полковники і зроблений флігель-ад’ютантом імператриці; в тому ж році нагороджений чином генерал-майора і званням дійсного камергера і одержав приміщення у Зимовому палаці. Перший час він не грав видну роль, але в 1787 р. Катерина взяла його з собою в подорож у Крим, і фавориту довелося брати участь у бесідах імператриці з різними сановниками і, нарешті, бути присутніми при її побачення з імператором Йосипом II і польським королем Станіславом-Августом.

З цього часу Дмитрієв-Мамонов почав брати участь у державних справах, хоча досить незначна, так як не мав ні розумом, ні даруваннями. Імператриця, однак, у 1788 р. призначила його своїм генерал-ад’ютантом, забезпечила його майнове становище, исходатайствовала йому графське гідність Римської імперії і, нарешті, звеліла бути присутнім в раді. Положення Дмитрієва-Мамонова здавалося усталеним; але він несподівано сам похитнув його, закохавшись в фрейліну, княжну Щербатову.

Недоброзичливці фаворита поспішили довести про це до відома імператриці. 20 червня 1789 р. в “Щоденник” статс-секретаря Храповицького записано наступне: “…перед вечірнім виходом сама її величність захотіла обручить графа А. М. Мамонова з княжною Щербатової; вони, стоячи на колінах просили вибачення і прощені”. Нареченому подаровано 2250 душ селян і 100000 рублів і наказано на другий же день після весілля виїхати з Петербурга. Оселившись у Москві, Дмитрієв-Мамонов спочатку був задоволений своєю долею, але через рік їм опановує жаль за втраченим блискучому становищі; він вирішується нагадати про себе Катерині, пише їй жалісні листи, просить її повернути йому колишню прихильність, дозволити приїхати в Петербург.

Відповідь імператриці скоро переконав його, що його надії марні. Імператор Павло, до якого Дмитрієв-Мамонов під час “фавору” ставився шанобливо, по своєму сходженні на престол звів його в 1797 р. в графське гідність Російської імперії, але не викликав до двору.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)