Портрет А. Н. Струговщикова – Карл Брюллов

Портрет А. Н. Струговщикова   Карл Брюллов

У галереї портретів письменників, створеної Брюлловим в Петербурзі, найдосконалішим є зображення поета і перекладача Гете – А. Н. Струговщикова. Брюллова пов’язувала з ним дружба, підкріплена спільними поглядами на мистецтво. Це йому, Струговщикову, подарував з друкованим присвятою свій чудовий романс “Жайворонок” М. В. Глінка.

У характеристиці поетичного образу Струговщикова, в серйозності його душевних переживань, відбитих у погляді карих очей, в спокійної зосередженості особи з м’якою лінією широких губ і роздвоєним підборіддям немає нічого від ефектів загадкової натури. Непринужденна та його природна поза, правдивий жест опущеною в поетичній задумі руки з томиком тільки що прочитаних віршів. Особа Струговщикова, виступає світлою плямою в обрамленні темних волосся і чорного шийного хустки, пов’язаного великим вузлом, приваблює красою людського інтелекту, тонкістю почуттів.

Образ поета, створений Брюлловим, співзвучний того розуміння творчого стану, про який Струговщиков писав у своїх віршах “До художника”: …То подвиг твій: його здійснив В хвилини чистих насолод З глибини душевних сил Виліплені Брюлловим в портреті з величезною майстерністю голова і руки Струговщикова оточені м’якою грою світла і тіні. В їх моделюванні відсутні різкі контрасти світлих і темних плям, розрахованих на експресивність способу.

Зберігаючи улюблену в петербурзький період гаму нейтральних темних тонів, Брюллов пожвавив свою палітру насиченим улюбленим червоним кольором, у який пофарбована спинка шкіряного крісла, утворює мальовничий фон для обличчя і фігури Струговщикова. “Я дорікнув його,- згадував свою бесіду з учителем Железнов,- що він не закінчив цього портрета. Брюллов відповідав: “Я тут не винен. Струговщиков завжди готовий був сидіти, коли мені не хотілося працювати, а коли я був розташований працювати, він не хотів сидіти” .

В оповіданні Желєзнова жваво переданий характер Брюллова, рішуче отказивавшегося працювати без натури й творчого натхнення. За переказом, що зберігся в родині Струговщикова, для портрета була зроблена рама по малюнку Брюллова.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет А. Н. Струговщикова – Карл Брюллов.