Портрет А. П. Остроумової – Костянтин Сомов

Портрет А. П. Остроумової   Костянтин Сомов

У наступному, 1901 році Сомів виконав ще один “портрет епохи” – гравера і художника Ганни Петрівни Остроумової, яка була вже до того часу членом “Світу мистецтва” часто спілкувалася з Сомовим в Петербурзі та Парижі, про що залишила цікаві спогади. В “Автобіографічних записках” вона детально описує свою дружбу з Сомовим, його спосіб життя, смаки, любов до музики, особливо до Моцарта, чиї твори він часто грав.

Про те, як художник працював над її портретом, вона повідомляє: “В зиму 1900-1901 року Костянтин Андрійович Сомов вирішив писати мій портрет. Писав він мене дуже довго: 73 сеансу, які тривали інколи по чотири години. Я з цікавістю спостерігала за процесом його роботи. Спочатку Сомів на полотні протягом восьми сеансів робив малюнок, покриваючи його аквареллю і домагаючись подібності.

Після цього приступив до олійного живопису, фарби якої сильно розбавляв якимись рідинами. Він почав писати особа невеликими ділянками, відразу закінчуючи їх Ось ця здатність протягом трьох місяців слідувати, не відхиляючись, тієї задачі, яку він спочатку поставив собі, коли задумав цей портрет, мене вразила. І обличчя змінювалося, і вираз на ньому. Освітлення бувало сьогодні інша, ніж вчора, – ніщо його не збивало з головною, первинною завдання. Він не розгубив те художнє почуття, з яким почав так давно портрет.

Великий був його художній темперамент, який дав йому такий заряд, такий підйом, щоб у продовження тривалої роботи так повно і злагоджено, по наміченій лінії, написати портрет”. Ганна Петрівна зазначає, що вона “балакала, сміялася, крутилася”, але вийшла з-сомовски “мрійлива, сумна постать”. Так само, як у портреті 1896 року, Сомів представив живу і енергійну Ганну Карловну Бенуа мрійливий і меланхолійний, так і в портреті А. П.

Остроумової він показав не життєрадісну реготуху, а занурену в себе, задумливу, інтелектуальну сучасницю. Така була в нього інтуїтивна завдання – відобразити епоху в жіночих образах, створити портрет, характерний для часу, у відповідності зі своїм сприйняттям. Колористична гама глибока, темна, варіюється від темно-синього до фіолетового та рожевого.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет А. П. Остроумової – Костянтин Сомов.