Портрет актриси Е. С. Семенової – Карл Брюллов

Портрет актриси Е. С. Семенової   Карл Брюллов

“Говорячи про російської трагедії, говориш про Семенової, – і, може бути, тільки про неї” – зазначав Пушкін. Семенова – знаменита акторка, дочка кріпосної дівчата поміщика Путяти і вчителі кадетського корпусу Жданова, помістив її в театральне училище. Вона була надзвичайно красива; риси обличчя її вражали класичною правильністю, профіль, за словами сучасника, нагадував давні камеї. Гнучкий контральтовий голос її піддавався різноманітним модуляціям. Ще більше сприяли її успіху сила почуття і щире захоплення.

Семенова з’явилася на рубежі двох течій нашої драматичної літератури, коли рабська наслідування французьким трагедій стала отживать, а романтична драма тільки починала народжуватися. Своїм талантом, вона привернула увагу публіки Санкт-Петербурга і незабаром стала кращою актрисою Петербурзького імператорського театру. Нею захоплювалися, присвячували вірші Пушкін, Батюшков, Гнєдич. А ось як описував її сучасник: “Саме палке уяву живописця не могло б придумати прекрасного ідеалу жіночої краси для трагічних ролей. І при цьому голос чистий, дзвінкий, приємний, при найменшому одушевлении пристрастей приголомшливий всі фібри людського серця.” Вона була створена для трагедії. “Обдарована талантом, красою, живим почуттям і вірним, вона утворилася сама собою. Семенова ніколи не мала оригіналу…” – захоплено писав Пушкін.

Молодий Пушкін після закінчення Ліцею був частим гостем в будинку А. Н. Оленіна, президента Академії мистецтв, директора Петербурзької публічної бібліотеки. Там збиралися видатні російські вчені, письменники, художники. Ставили господарі і гості вистави, в одному з яких були зайняті А. С. Пушкін і знаменита Е. С. Семенова. У Москві відбулася цікава для Брюллова зустріч зі знаменитою актрисою З її ім’ям у пам’яті художника воскресала його юність, захоплення театром. Відшуміла слава актриси, з величезним успіхом виступала в Петербурзькому імператорському театрі в ролі Антігони, Федри, Медеї, Поліксена, Корделії. У 1826р Катерина Семенова переїхала в Москву, Покинувши сцену і ставши княгинею Гагаріної, вона проводила своє життя в Москві на спокої.

Тут відвідували її будинок Пушкін, Аксаков, Надєждін. Природним було бажання Брюллова написати портрет колишньої трагічної актриси, сповнене спогадів про театр. “…Варто тільки згадати про театр, – писав її біограф, – як знову оживлялось… все ще прекрасне обличчя Семенової, розгорялися її великі, гарні очі і без угаву готова була вона розмовляти про мистецтво, про сцену, про минуле”. В підкреслено помпезною і урочистій формі, так відповідної поданням про амплуа трагічної актриси, відтворює Брюллов зрілу красу Семенової. Пишний головний убір, облямована горностаєм мантилья, блиск шовкової сукні, що щільно облягає повний стан, доповнюють її величний вигляд.

Але крізь уявну застилость і статуарность образу, зримо проступає незгасний в душі актриси творчий вогонь. 0 ньому говорить пильний у згляд її очей і легкий рух руки, піднятої в роздумі до лиця. Характеру способу Семенової відповідають яскраві, щільні тони колориту, підкреслюють скульптурну ліплення форми. Півкруга, яка довершує композицію, навіяний творами Ренесансу, гармонує із зовнішнім виглядом актриси, нагадувала своїм профілем, за свідченням сучасників, античні камеї.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет актриси Е. С. Семенової – Карл Брюллов.