Портрет архієпископа С. Кулябки – Олексій Антропов

Портрет архієпископа С. Кулябки   Олексій Антропов

Огрядний і одутлий Сильвестр Кулябка зображений у повному єпископському вбранні: у фелоні, клобуку, з посохом і панагією. На темному тлі – родовий герб Кулябок. Преосвященний Сильвестр народився в місті Лубни Полтавської губернії, в родині бунчукового товариша. В 1726 році він закінчив курс Київської Духовної академії; у березні 1727 року прийняв чернецтво і вступив до числа братії Київського Межигірського монастиря. Незабаром отця Сильвестра визначили на службу в Київську академію, де до 1745 року виконував посади викладача, префекта і ректора.

У 1744 році він був викликаний до Санкт-Петербурга на юрбу священнослужіння, де показав себе як видатний проповідник і був залишений до отримання нового призначення. 10 листопада 1745 року відбулася його хіротонія на єпископа з призначенням на Костромську кафедру. Костромської єпархії владика Сильвестр керував п’ять років – до 27 липня 1750 року. Преосвященному довелося багато попрацювати для благоустрою нової єпархії; особливо він дбав про відкриту при Іпатіївському монастирі в 1747 році духовній школі, яка незабаром була перетворена в Костромську Духовну семінарію. Останні десять років свого життя, до квітня 1761 року, владика Сильвестр у сані архієпископа керував Санкт-Петербурзької єпархії.

Майже весь цей час він жив в Олександро-Невському монастирі, в самоті і простоті, без усякої пишноти і розкоші. За свідченням сучасників, Преосвященний Сильвестр був щиро побожна, суворо дотримувався чернечі статути, часто здійснював богослужіння. Залишив після себе багато богословських праць, в рукописному вигляді зберігалися згодом у Київській Духовній академії. За родом своєї служби в Синоді А. П. Антропов писав багатьох вищих духовних осіб. “Архієпископ Сильвестр Кулябка” відноситься до серії портретів настоятелів Олександро-Невського монастиря, виконаних художником у 1760-1770 роках. У творах Антропова відчувається пристрасть до своєрідного декоративізму, який поєднується з ретельним виписуванням деталей. У цьому позначилися традиції народного прикладного мистецтва, а також іконопису та російської парсуни XVII століття. Все своє життя А. П. Антропов займався не тільки живописом, але і іконописом, що, звичайно, відклало відбиток на його портретистику.

По-іконописного площинно трактована вся постать архієпископа і особливо благословляє рука. Але все ж це світський портрет, виконаний з великою живописною майстерністю. Вишукано прописаний, з опуклим малюнком і бахромою, сулок – тканина, що покриває посох. Красиво коричнево-червоне наплічник, оброблене позументом і перлами. Портрет виконаний з глибокою увагою до вигляду моделі і перевершує багато інших антроповские портрети церковних діячів. Він вражає правдивої силою натурного способу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)