Портрет Бальдассаре Кастільйоне – Рафаель Санті

Портрет Бальдассаре Кастільйоне   Рафаель Санті

Картина Рафаеля Санті “Портрет графа Бальдассаре Кастільйоне”. Розмір портрета 82 x 67 см, полотно, олія. Середина 1510-х років були часом створення кращих портретних робіт Рафаеля. До числа найбільш відомих серед них належить портрет папи Юлія II. Твір це дає приклад сприйняття реального вигляду моделі через призму певного ідеалу. Найбільшого успіху Рафаель досягав у разі, якщо характер і зовнішність моделі були близькі до спрямованості його мистецтва. Такий, наприклад, портрет графа Бальдассаре Кастільйоне.

Художник не виділив у його образі якоїсь провідної риси характеру – навпаки, створюється враження, що він нейтралізував ці якості, якщо вони були, з тим щоб домогтися відчуття внутрішньої рівноваги, спокійної гармонії людської особистості. Відповідно до цього будується спокійний замкнутий силует фігури, підкреслюються великі узагальнені маси і лінії. Кастільйоне, граф Бальдассаре – італійський дипломат і письменник. Народився поблизу Мантуї, служив при різних італійських дворах, був послом герцога Урбінського в 1500-х роках у Генріха VII Англійської, з 1507 року у Франції у короля Людовика XII. В 1525 році вже в досить поважному віці був відправлений папським нунцієм в Іспанію.

Головне твір Кастільйоне – діалоги “Про придворному” , малюють тип ідеального придворного і картину вишуканих звичаїв і дотепних розмов італійського суспільства часів Відродження. На їх створення Кастільйоне надихнув вишуканий і освічений Урбинский двір. Перша редакція твору була закінчена в 1516 році. Остання редакція діалогів була надрукована в Венеції в 1528 році в друкарні спадкоємців Альда Мануция і пізніше перекладена на багато мов. Ця робота широко прославила Кастільйоне в Італії та за її межами.

Кастільйоне створив художній образ ідеального придворного, який вимальовувався в бесіді учасників діалогів – реальні осіб, аристократів з оточення герцога, в числі яких були венеціанський патрицій П’єтро Бембо і сам Кастільйоне. Його ідеальний придворний наділений всіма достоїнствами досконалого, всебічно освіченого і витончено вихованої людини.

Це своєрідний синтез гуманістичних уявлень про ідеал особистості. Герой Кастільйоне розумний і красивий, широко ерудований в самих різних областях знання, творчо обдарований – поетично і музично, наділена різноманітними чеснотами, скромний, привітний і ввічливий. Він мудрий порадник правителя, переслідує не свій особистий, але державний інтерес. Ідеальний придворний – саме втілення грації, гармонії, краси, він естетично досконалий. У цьому образі придворного Кастільйоне не тільки втілив гуманістичний ідеал особистості, він опинився в той же час і соціально обмеженим середовищем і уявленнями аристократичної еліти, до якої належить герой Кастільйоне і в якій він живе і діє.

В результаті гуманістичний ідеал звеличується і збагачується, але разом з тим втрачає свій загальнолюдський зміст, що стало свідченням зародження кризових явищ в ренесансному світогляді пори Високого Відродження. У творі Кастільйоне з великою художньою силою висловилася віра в гідність людини, в її здатність до самовдосконалення, переконання в його безмежних творчих можливостей. Кастільйоне відомий як латинська і як італійський поет. Джуліо Романо поставив йому, одному великого художника Рафаеля Санті, монумент в церкві Мадонни делле Граціє в Мантуї.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Бальдассаре Кастільйоне – Рафаель Санті.