Портрет Берти Морізо – Едуард Мане

Портрет Берти Морізо   Едуард Мане

Дивлячись на цю картину, де на великому дивані вальяжно розкинулася молода жінка з виразними очима і в пишному білому платті, багато затримають погляд ненадовго – ну ще один шедевр великого Мане, скільки таких ще, написаних талановитим живописцем. Але ті, хто знають дивовижну історію їх відносин, обов’язково ще довго і пильно будуть розглядати ту, яку Мане пристрасно любив, але з якою не міг бути, і в цьому була їх спільна трагедія.

З Бертою Мане познайомився в Луврі, і відразу вирішив – ось нова модель для його картин. Молода художниця, не обтяжена сім’єю і дітьми, сподобалася скандальній і вже добре відомому Мане. Вперше Берта з’явиться в картині Мане “Балкон” і після міцно пов’язала своє життя з майстром на довгі роки. Вона була єдиною жінкою в “банді Мане” і їх платонічна зв’язок тривала близько п’яти років – художник, незважаючи на всю свою розкутість у творчості дотримувався високі принципи й про розставання з дружиною і дітьми мови бути не могло.

Однак у 32 роки Берта вирішила розірвати цю марну зв’язок і вийшла заміж за Мане, але тільки Ежена, рідного брата художника, піддавшись умовлянням матері. Її мрія здійснилася – вона стала Мане, а живописець на прощання присвятив їй картину “Букет фіалок”, яка вражає ліризмом і сумом. Так закінчилася ця любовна історія, яка, головним чином, розвивалася в художньому просторі – художник і художниця писали один одного, створюючи для своїх почуттів нову реальність.

Як спогад про цю історію збереглися численні портрети Берти Мариозо – Мане, самим відомим з яких був написаний в 1870 році, у самий розпал їх відносин. Дівчина задумливо дивиться кудись удалину, висветленная особливо палітрою художника, а весь фон затемнене і написаний без виразних ліній, щоб не відволікати від головної героїні. Увагу привертають кисті рук Берти – тонкі і довгі, наводять на думку, що перед глядачем незвичайна тонко організована натура. Взагалі ця полотно своєрідне визнання майстра, яке говорить про захоплення її красою і розумом. Сучасники згадують, що як тільки Мане бачив Берту, тут же хапався за пензель – не писати її він не міг.

Сьогодні це чудове полотно знаходиться в США, в столиці штату Род-Айленда, місті Провіденс. Вона експонується в музеї школи мистецтв.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Берти Морізо – Едуард Мане.