Портрет ченця Ортенсіо Паравісіно – Ель Греко

Портрет ченця Ортенсіо Паравісіно   Ель Греко

Картина іспанського художника Ель Греко “Портрет ченця Ортенсіо Паравісіно”. Розмір картини 112 x 86 см, полотно, олія. Між образами святих Ель Греко і його портретними роботами не завжди є різка принципова межа. І в портреті художник шляхом суб’єктивного загострення певних рис характеру, то пристрасно поривчастого, то більш поглиблено споглядального, прагнув розкрити одухотворений внутрішній світ людської особистості.

Однак якщо трактування образів святих, кожен з яких найчастіше втілює один з цих типів характеру, відрізняється відомою одноплановостью, то в портреті вона збагачується тонкими і складними нюансами. Значною мірою тут позначається специфіка самого жанру, пов’язаного із зображенням конкретної людської індивідуальності.

Портрети Греко значно більш життєздатні. Не всі вони рівноцінні. В деяких з них переважає ідеальний, як би зведений майстром в рамках своєрідного канону образ дворянина свого часу. В інших суб’єктивне сприйняття призводить до спотворення натури. Але в кращих портретах Греко, коли сама спрямованість його трактування збігається з внутрішньою сутністю зображуваних осіб, художник досягає великої і, по суті, реальної психологічної виразності. Якоїсь особливої сумом овіяний образ в портреті невідомого в Прадо. Все приховано, погашено у цьому виснаженому вузькому обличчі, і лише прекрасні скорботні очі повні вологого блиску і погляд їх, дивовижний за своєю емоційної схвильованості, немов відображає в собі складне душевне рух.

Благородна інтелектуальність вигляду підкреслена в портреті поета-містика, друга і прихильника Греко ченця Ортенсіо Паравісіно. У нього рухоме хворобливе обличчя, невимушена поза, живий жест нервових рук. Художнику вдалося створити дуже чистий і світлий образ Ортенсіо Паравісіно. Його одухотвореності тонко відповідає виключно вільна, побудована на поєднанні світлотіньових плям живописна манера. Кращі портрети Ель Греко відзначені пристрасним інтересом художника до інтенсивної життя людського духу. Це якість стало великим об’єктивним досягненням іспанського живописця.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет ченця Ортенсіо Паравісіно – Ель Греко.