Портрет чоловіка в червоному тюрбані – Ян ван Ейк

Портрет чоловіка в червоному тюрбані   Ян ван Ейк

Ця знаменита робота офіційно відома як “Портрет чоловіка” але зазвичай згадується під назвою “Чоловік у червоному тюрбані”. Твір є однією з декількох збережених панельних картин одного з найвідоміших художників і піонерів нідерландського Відродження – Яна Ван Ейка. Імовірно автопортрет, до купівлі Національної галерей в 1851 році, перебував у графа Арундела – Томаса Говарда. Поряд з шедевральними портретами Подружжя Арнольфини і Мадонни канцлера Ролена, ця робота є чудовим прикладом північного ренесансу 15-го століття.

Вперше думку про те, що людина в червоному тюрбані – це автор картини з’явилося в 1655 році і викликало масу суперечок. Варто зазначити, що існує гіпотеза про те, що відображення Ван Ейка личить у дзеркалі на портреті Арнольфини і в роботі “Мадонна ван дер Пале”. На поточний момент немає єдиної думки про те, чи є даний твір автопортретом, чи ні.

Змінений фокус між очима дозволяє припустити, що Ван Ейк використовував дзеркало, створюючи цей портрет. Правий очей злегка розмитий по краях, в той час як контур лівого ока чоток. Подібний ефект може виникнути в результаті використання відбиваючої поверхні при створенні.

Техніка Ван Ейка вплинула на багато жанрів, надихнувши масу послідовників. Його скрупульозне зображення тонких, майже прозорих шарів фарби допомагало створювати складні оптичні ефекти, які роблять цей портрет настільки реалістичним.

Особливу увагу до себе привертає ефект подвійного тонування щетини, а також найтонші капіляри на білій поверхні лівого ока.

Використання світлотіні Ван Ейком віртуозно, а його робота з кольором передбачив техніку багатьох відомих майстрів ренесансу, в тому числі Леонардо да Вінчі. Концептуальні ідеї та прийоми виділяли його на тлі італійських художників-сучасників, витісняючи стилізовані форми готичного мистецтва.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)