Портрет доктора Ф. А. Усольцева – Михайло Врубель

Портрет доктора Ф. А. Усольцева   Михайло Врубель

Олівцеві малюнки 1904 року виключно цікаві. Це єдина у спадщині Врубеля збереглася велика серія натурних замальовок. Повертаючись до мистецької праці, Врубель відчував потребу заново, як у роки учнівства, вправляти руку і очей посиленою роботою з натури. В цей час він мало “фантазував”. Головним чином малював портрети лікарів, санітарів, хворих, навещавших його знайомих, робив пейзажні замальовки з вікна, замальовував куточки кімнати, прості предмети: крісло, кинуте на стілець сукню, свічник, ваза, склянка.

Самими чудовими серед малюнків, зроблених у лікарні, є кілька портретів – доктора Усольцева і членів його сім’ї. Олівцевий Портрет доктора Ф. А. Усольцева по красі і твердості техніки і виразності психологічної стоїть на рівні кращих портретних робіт Врубеля. Він зроблений натхненно. Тонке худорляве обличчя з шапкою кучерявого волосся, проникливі, в упор дивляться очі – в них світиться гіпнотична сила.

Бездоганна ліплення портрета досягнута системою кутастих різноспрямованих штрихів, які, при всій примхливості арабеска, чеканно моделюють форму в її опуклостях і поглибленнях, тінях і відблисках. Характер переданий мужньої, вольової манерою зображення.

Навесні 1905 року художник знову відчув вже знайомі симптоми наближення недуги. Тепер він сприймав їх на рідкість свідомо. Збираючись знову повернутися в клініку, він, як згадувала його сестра, “прощається з тим, що йому особливо близько і дорого”. Він запросив до себе перед від’їздом друзів юності, а також свого улюбленого старого вчителя Чистякова; відвідав виставку “Нового товариства художників”, яким симпатизував; відправився в супроводі дружини і викликаного з Москви Усольцева в Панаевский театр, де дев’ять років тому вперше побачив Забелу. Коло життя замикалося. На наступний ранок Усольцев відвіз Врубеля в Москву, в свій “санаторій”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)