Портрет Джиневри д Есте – Антоніо Пизанелло

Портрет Джиневри д Есте   Антоніо Пизанелло

Видатний талант художника знайшов яскраве вираження в портреті Джиневри дЭсте, що надійшов в зібрання Лувра в 1893 році. Картина типова для портретів раннього Ренесансу, в ній відсутнє відчуття тілесності і простору. Зате ретельно виписано модне плаття, утворює разом з головою чіткий світлий силует. Фон, що зображає квітучий сад з пурхають метеликами, виконаний детально, але при цьому не залишає враження живої природи, а створює відчуття химерного декоративного орнаменту.

У XV столітті портрет як самостійний жанр живопису тільки починали усвідомлювати. І форму погрудного профільного портрета, звичайного в Італії того часу, як правило, пов’язують з античними медалями, які, очевидно, послужили зразками для перших таких портретів. Навіть ті профільні портрети, які створювалися як абсолютно самостійних, композиційно як би належать до якогось вже неіснуючого цілого, мисляться частиною диптиха.

Мабуть, тому тоді були так поширені парні портрети. І хоча більшість портретних диптихів не збереглося у своїй повноті, зв’язок зображення з вже не існуючого частиною подвійного портрета явно відчувається. Все це вгадується і в створеному Пизанелло дивовижній за своєю красою жіночому образі – з таємницею у погляді, зверненому, можливо, до своїх думок або до таємничого співрозмовнику.

Принцеса зображена в профіль, на тлі метеликів і квітів водозбору. Вважається, що це портрет Джиневри Д’есте, хоча спочатку вважали, що на картині зображена Маргарита Гонзаго, дружина Леонелло Д’есте. Цей портрет розглядався як частина композиції, другою половиною якої був портрет Леонелло. Противники цієї версії стверджують, що зазвичай картини, що зображували подружні пари, мали однакові розміри і фон. Крім цього, квіти на картині не належать до символів Гонзаго, а на ній є лише ваза – символ Д’есте.

Джиневра Д’есте вийшла заміж за правителя Ріміні Сиджизмондо Пандольфо Малатеста і була вбита ним, коли він дізнався про її безплідності. Наявність на картині квітів водозбору призвело до гіпотези, що Пизанелло написав портрет Джиневри після її смерті, в 1440-х рр. Ретельне промальовування деталей фону і барвистість атмосфери полотна – типові елементи стилю пізньої готики, видатним представником якого в північній Італії був Пизанелло.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Джиневри д Есте – Антоніо Пизанелло.