Портрет Е. А. Красильщиковой – Валентин Сєров

Портрет Е. А. Красильщиковой   Валентин Сєров

Портрет Єлизавети Олексіївни Красильщиковой не відноситься до числа робіт, до яких була прикута увага дослідників. Останній раз він експонувався в Москві в 1914 році на посмертній виставці Валентина Олександровича Сєрова. Кілька років перебував у приватному зібранні у спадкоємців, звідки потрапив у ГМФ, а в 1925 році був переданий в колекцію Краснодарського крайового художнього музею імені Луначарського А. В.. Про художні достоїнства портрета можна судити лише за рідкісним відтворень.

Він, природно вписується в коло пізніх творів Сєрова, об’єднаних новими художніми завданнями, представляє безперечний інтерес для дослідників творчості майстра. Єлизавета Олексіївна Красильщикова – представниця багатої московської купецької сім’ї, що володіла бавовняної мануфактурою “Товариство Анни Красильщиковой з синами” у Костромській губернії, успадкувала після смерті чоловіка величезний статок. Вона була особистістю норовливої, владної, але користується величезним успіхом у суспільстві.

Така модель, як не можна краще підходила для створення світського парадного портрета. Портрет Е. А. Красильщиковой – одна з найбільших замовних робіт Сєрова. Форматом і самою постановкою моделі він нагадує знамениті портрети М. А. Морозова, Ф. В. Шаляпіна, М. Н. Єрмолової. Фігура Красильщиковой дана в зростання крупним планом. Особлива увага приділяється пози і жесту. У трактуванні образу відчувається претензія моделі на світськість, апломб європеїзованого московського купецтва початку XX століття. Художник, очевидно, був розташований до моделі, роблячи в портреті акцент на її зовнішню привабливість, жіночність і чарівність. Вирішуючи велику живописне завдання, Сєров зображує конкретний характер.

“Портрет Е. А. Красильщиковой” – одне з небагатьох творів В. А. Сєрова, написаних у цьому жанрі в техніці пастелі. Матово-бархатистою пилком він передає та живі барви особи, і невагомий газ сукні, і пронизливі іскри діамантів, і глибину чорного плями шалі. Поверхня полотна ніби зіткана з перлинно-сірих, рожевих, зеленкуватих, жовтих, білих і чорних різнофактурних ниток. Використовуючи відтінки вишуканих тонів, Сєров створив багатющу колористичну гаму портрета. Використано матеріали книги: Т. Кондратенко, Ю. Солодовников “Краснодарський крайовий художній музей імені Ф. А. Коваленко” [ Білий місто, 2003 ]

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Портрет Е. А. Красильщиковой – Валентин Сєров.