Портрет Е. Р. Гагаріна в дитинстві – Орест Кіпренський

Портрет Е. Р. Гагаріна в дитинстві   Орест Кіпренський

Дитячий портрет, мабуть, найважчий вид живописного портрета. Задача ця важко насамперед тому, що дитина майже ніколи не сидить спокійно, він весь час у русі. До того ж дитяче личко не має різко вираженими рисами, тому передача подібності – завдання складне. Нарешті, портретистові необхідно володіти тонким смаком, так як при зображенні малюків легко впасти у солодкуватість.

Тим не менш Кіпренський, як ніхто інший з російських живописців, охоче писав дітей. І не тільки тому, що дуже їх любив. Бути може, його пензель і олівець зафіксували цілу галерею дитячих портретів ще й тому, що, будучи романтичною натурою, завжди захоплений жінками, сам Кіпренський дітей не мав. І свою любов до них він як би втілював у створюваних їм портретах. Євген Гагарін – син князя Р. В. Гагаріна, одного з найбільш освічених і цікавих людей в найбільш культурних колах Петербурга.

Навесні 1816 Р. В. Гагарін був призначений радником посольства в Римі. До нього цю посаду обіймав А. Я. Италинский, що відносився до молодим російським художникам недоброзичливо і навіть кілька злобно Р. В. Гагарін підтримував молодих російських художників. В будинку посланника влаштовувалися дружні вечора, він надсилав у Росію листи з проханням збільшити художникам зміст. Кіпренський був з ним знайомий ще в Петербурзі і щиро порадів зустрічі з ним, тим більше, що відносини його з Италинским незабаром зіпсувалися. Зібравши всілякі плітки, Италинский відправив у Росію лист, рекомендуючи відкликати Кіпренського з Італії.

Приїзд Р. В. Гагаріна завадив йому добитися цього. Євген Гагарін народився 25 жовтня 1811 року в Петербурзі. На портреті йому близько п’яти років, отже, Кіпренський писав його, перебуваючи в Римі, в кінці 1816 або на початку 1817 року. За відгуками знали його сучасників, Е. Р. Гагарін був “людиною самого щасливого характеру”. Надалі він став камерюнкером і зажив життям багатого сибарита. У 1838 році він одружився і оселився в Одесі. Помер він у віці 75 років. Портрет залишався в сім’ї Гагаріних близько ста сорока років,- А. Ст. Мамонов придбав його в 1950-х роках в Брюсселі у Михайла Анатолійовича Гагаріна, прямого онука того, хто зображений на портреті.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Портрет Е. Р. Гагаріна в дитинстві – Орест Кіпренський.