Портрет Еміля Бернара – Анрі де Тулуз-Лотрек

Портрет Еміля Бернара   Анрі де Тулуз Лотрек

У майстерні, де знову почалися заняття, Лотрек на все горло виспівував куплети Брюана. Розбіжності між Кормоном і його учнями посилилися. Назрівав бунт. Деякі учні на чолі з Емілем Бернаром, щуплим юнаків з скуйовдженим волоссям, який приїхав з Лілля і записавшимся в майстерню всього рік тому, відверто критикували за Кормона “шкільний метод штудировки малюнка”. Бернар закликав усіх до заколоту. “Те, чому нас вчать, ні на чому не грунтується, – категорично заявляв він. – Кормон? Самозванець, а не художник, – продовжував Бернар. – Адже він як вчить? Сідає по черзі поруч з кожним учнем і у одного підправляє на малюнку руку, в іншого голову, у третього – груди, без всякої логіки пояснюючи, що ось він, мовляв, бачить цю модель так і тому ви теж повинні бачити так само… А самим здатним він радить лише ретельно опрацьовувати деталі, згладжувати контури, приглушати колір, іншими словами – фальсифікувати… Рік ви знаєте менше, ніж знали, вступаючи до нього”.

Коли Бернар з’явився в майстерні, Лотрек, Анкетен і Тампье відразу ж подружилися з ним. Вони повели його в Лувр, щоб показати полотна Веласкеса, малюнки Мікеланджело і Луки Синьорелли; вони зводили його на вулицю Лаффит, в галереї Дюран-Рюеля, та познайомили з роботами імпресіоністів. Бернар, будучи людиною імпульсивною і живим, негайно приєднався до новаторам. Разом зі своїми друзями він подивився твори якогось Сезанна, які зберігав у своїй тісній крамниці на вулиці Клозель, в нижній частині Монмартра, бідний торговець фарбами татусь Тангі, і тут же заявив, що Сезанн – найбільший сучасний художник. Хоча Бернара ввели у світ художників балакучий Тампье і його друзі, він дуже швидко завоював серед них авторитет. Начитаний, товариський, володів живим і допитливим розумом, він з легкістю розбирався в різних теоріях, розвивав їх, компилировал і без кінця переглядав.

Його судження були безапеляційні, і він підкріплював їх тисячами аргументів. Слава, що геній – ось його улюблені слова. Мистецтво було для нього святинею, і до свого покликання, якому він віддавав усього себе наперекір волі батьків, він ставився як до посвяти у церковний сан. Шлях з Аньера, де він жив, у Париж Бернар долав пішки і тим не менш завжди приходив у майстерню першим. Він був побожним, навіть схильний до містики, ненавидів атмосферу майстерні Кормона; грубі і вульгарні розмови, які велися там, різали йому вухо. “Ніби тебе ображають”, – говорив він.

В один з вечорів Анкетен умовив піти в Бернара “Мирлитон” і той пішов звідти “у жаху”, з огидою до “нездорового психозу”, що панував там. Лотрек не дуже прислухався до того, що говорив Бернар. Набагато більше його цікавило особа одного. Він попросив Бернара попозувати йому. За двадцять сеансів він написав чудовий портрет Бернара, тонко передавши психологію митця, його серйозний і непримиренний характер, рішучий погляд його маленьких, трохи розкосих очей. Лотрека нелегко дався цей портрет. Він ніяк не міг “вдало узгодити колір фону з особою”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Еміля Бернара – Анрі де Тулуз-Лотрек.