Портрет французьких послів – Ганс Гольбайн

Портрет французьких послів   Ганс Гольбайн

Парадний Портрет французьких послів Жана де Дантевиля і Жоржа де Сельва, – одна з найбільших і прекрасних картин Ганса Гольбейна Молодшого, створена в роки розквіту його творчості. Подвійні портрети були популярні у німецьких живописців Північного Ренесансу з кінця XV ст. Але для Гольбейна цей полотно швидше виняток.

Дипломати з Франції зображені в натуральний зріст і оточені розкішними аксесуарами. У кабінеті пишні багаті драпірування, численні предмети і деталі, що підкреслюють інтелект цих молодих, енергійних людей, їх характер, смаки і нахили. Невимушені пози, без химерною манірності підкреслює і гідності. Жан де Дантевиль і його друг були главами Французького посольства в Англії. Жорж де Сельва – 24-х річний єпископ Лавурский, був не тільки дипломатом, але і вченим, великим любителем музики.

Гольбейн зобразив двох осіб, рівних по своєму суспільному становищу. В ті часи цього надавалося величезне значення. Художник вирішив цю задачу, розташувавши фігури послів симетрично по відношенню до центру композиції. Причому, вони не дивляться одне на одного, не контактують, а позують перед глядачем, спрямувавши на нього проникливі погляди. І якщо спробувати розділити картину навпіл, то вийдуть два самостійних, рівноправних портрета.

Єдине, чим пов’язані між собою моделі, це колорит картини – вишукана колірна гамма, що включає темно-зелені, чорні, рожеві і глибокі коричневі тони. Багата одяг, дорогоцінне хутро і оксамит не пригнічують своєю розкішшю, в цій картині ніщо не говорить про дорожнечу предметів, але тільки про їх призначення, це атрибути наук і мистецтв, а не багатства як такого. Освіченість дипломатів підкреслюється і головними уборами, які носили випускники європейських університетів.

Картина була замовлена самими дипломатами. Одягнені в парадні одягу посланці спокійно і впевнено дивляться на глядача. Гольбейн не заглиблюється у внутрішній світ своїх моделей – вони здаються замкнутими, стриманими, як і личить аристократам при дворі короля. І тим не менш Митець показує нам благородних аристократів утворених з різнобічними інтересами, де духовна особа цікавиться світськими науками, астрономічними і географічними приладами. Глобус, музичні інструменти, розкритий підручник математики – підкреслюють знайомство цих молодих і освічених людей з гуманістичними ідеями епохи Ренесансу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет французьких послів – Ганс Гольбайн.