Портрет Генрі Говарда – Ганс Гольбайн

Портрет Генрі Говарда   Ганс Гольбайн

Генрі Говард, граф Суррей – знаменитий співає, аристократ, один із засновників англійської поезії епохи Відродження був сином Томаса Говарда Суррея, III-го герцога Норфолка, наближеного короля і лідера опозиції англіканським реформ Генріха VIII. У 1542 році Генрі брав участь в англійському вторгнення в Шотландію, а в 1543-1546 рр. супроводжував короля в походах у Фландрії і Франції.

Говарди при дворі Генріха VIII суперничали з родичами Джейн Сеймур, третьої дружини короля. У 1537 році Генрі Говард, граф Суррей за намовою Сеймурів був заарештований і звинувачений у співчутті католицькому повстання в північній Англії. Він був заарештований, ув’язнений в Тауер і в 1547 р. страчений, за 9 днів до смерті Генріха VIII. Його батько герцог Норфолк був також засуджений до смерті, проте король помер вночі, напередодні його страти і Норфолка помилували, хоча з в’язниці звільнили через довгих 6 років.

Дивлячись на портрет Генрі Говарда, виконаний Гансом Гольбейном Молодшим, ми переконуємося неабиякої обдарованості художника-портретиста, його здатності давати точну психологічну характеристику герою картини. Стримана колірна гамма і неземне, ледь помітне сяйво навколо постаті поета, погляд, спрямований в невідомі поетичні дали – всі ці мальовничі подробиці говорять про те, що перед нами справжній поет.

Але в першу чергу, перед нами – палко, натхненно віруючий католик. Вдивіться в обличчя: фанатична непримиренність у погляді, непохитність, цілеспрямованість і залізна воля, трохи пом’якшена м’яким обрисом по юнацьки припухлих губ. Навіть одяг поета за формою і кольором нагадує чернечий клобук, у ній немає показної розкоші, дорогих тканин і хутра.

Аристократично вишукані манжети і комір ледь визирають з-під темного плаща-накидки, руки складені майже молитовно – все говорить про твердість духу і намірів. А наміри були не прості: знову схилити Генріха VIII до католицизму, при тому, що король уже давно очолив ним же створену англіканську церкву, перервав зносини з Римським папою і не визнавав його влади.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)