Портрет герцога Лерма – Пітер Рубенс

Портрет герцога Лерма   Пітер Рубенс

Парадний кінний портрет герцога Лерми відкриває велику галерею офіційних портретів, створену Рубенсом. Герцог Лерма був фаворитом і першим міністром короля Філіпа III. Практично він був свавільнішим правителем Іспанії. Художник зобразив його верхи на коні, міцно тримає поводи, тобто кермо правління.

Метод роботи над цим портретом, використаний художником, збережеться на довгі роки: спочатку він робить начерк або попередній ескіз композиції, потім малює з натури або пише обличчя моделі, а потім на полотні або дереві пише фарбами весь портрет, довіряючи часом роботу над аксесуарами, одягом, фоном своїм учням. В даному випадку кінний портрет писав сам художник. У Кабінеті малюнків Лувру зберігається підготовчий ескіз цього портрета, створений Рубенсом на тонованому папері італійським олівцем і пером.

На коні зображено натурник. Вся композиція майбутньої картини представлена в повному обсязі. Вже тут намічені низька лінія горизонту, контури дерева і підноситься і чільна в композиції кінна фігура вершника. Фігури вершника і коня під ним показані в складному і незвичному для того часу ракурсі, відмінному від більш простого бічного силуету.

Портрет вирішено в холодному голубуватому колориті, а різка і контрастна світлотінь змушує згадати роботи Караваджо. Рубенс направив рух кінної фігури герцога Лерми прямо на глядача, що додало портрета відчуття напористого руху потужного широкогрудого коня з розвівається на вітрі гривою. Сам портрет герцога Лерми викликає подвійні почуття.

Закутий у лати торс герцога з велично відставленої правою рукою створює враження урочистої пози. Однак контрастом до цим блискаючим лат, а також помітною на другому плані битві непокрита голова Лерми без захисного шолома, з незворушним виразом обличчя, яке виглядає ніяк не пов’язаним, ні емоційно, ні композиційно, з усім характером і обстановкою картини в цілому.

Відмінною рисою цього портрета, що стала основною ознакою портретів в стилі бароко, є система композиційних прийомів, возвеличивающих і героизирующих модель: пишність аксесуарів, активний фон, представлення моделі перед глядачами як би на високому п’єдесталі, що підкреслює велич і урочистість пози портретованого.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет герцога Лерма – Пітер Рубенс.