Портрет Глафіри Іванівни Алимової – Дмитро Левицький

Портрет Глафіри Іванівни Алимової   Дмитро Левицький

До того, що вже було сказано про портреті Р. В. Алимової можна додати наступне: як і в портреті Левшиной особливу увагу художник приділяє створенню глибинно-просторової композиції, показу об’єму фігури дівчини.

Однак крім цього Левицький діагоналлю арфи ділить простір картини на дві нерівні частини, що відрізняються не тільки колірним рішенням, але і своїм “вагою”: легке, прозоре, з ледь видимими струнами простір, займане арфою, контрастує з більш світлою правою частиною полотна, яка містить фігуру дівчини. Чітку межу цих двох частин порушують лише руки дівчини і придерживающее арфу ліве коліно. Не виключено, що Левицький навмисно “ховає” праву руку Алимової за її лівим передпліччям, залишаючи на видноті лише частина долоні – саме для того, щоб зберегти і зробити більш видимою зазначену разграничивающую діагональ. Отже, не маючи спочатку загального задуму портретної серії “Смольнянок”, Левицький тим не менш створив єдину сюїту, змістом якої стало чарівність і краса юності.

Портрети пов’язані єдністю формальних прийомів, ритмом рухів, спільністю композиційної побудови, використанням умовного театрального пейзажного фону, де домінує людина. У цих роботах проявився дар Левицького у створенні декоративного ансамблю, розрахованого на оформлення палацової зали, розуміння художником портрета, як великий композиційної картини. Левицький зумів переконливо і гостро передати атмосферу деякої манірності і кокетства, що оточувала вихованок Смольного інституту.

За вдалим висловом одного критика, в цих портретах висловився “простодушно-хитруватий погляд здорового і веселого майстра, порядно-таки знущався в душі над всією цією комедією, але здатного в той же час оцінити художню її принадність”. Але живе реалістичне відчуття художника не дозволило йому обмежитися однією тільки показний і парадною стороною зображуваного; у кілька жеманной грі “шляхетних дівчат” він побачив риси щирості і безпосередності.

Манірність його танцівниць іноді справляє враження награною, напускною; але за нею незмінно відчувається справжнє захоплення танцюючих дівчат і їх непідробне дитяче веселощі. Левицький не лестить своїм персонажам, не прикрашає їх негарних осіб і навіть навмисно підкреслює кутасту незручність їх рухів. Реалістична тенденція, що пронизує весь цикл “смольнянок” як би долає умовну форму парадного портрета і висуває роботу Левицького в ряд найбільш передових явищ російської живопису другої половини XVIII століття. А за силою художнього вираження і за рівнем майстерності “смольнянки” належать до числа найдосконаліших створінь російського і світового мистецтва тієї епохи Один з дослідників назвав “смольнянок” “дивом живопису”. Ця оцінка не здається перебільшеною: “смольнянки” виділяються навіть на тлі кращих живописних досягнень XVIII століття.

Малюнок Левицького відрізняється бездоганною вірністю і гострої виразністю. Але особливо значні досягнення в області колористики і вірної передачі жестів і рухів позують йому дівчат. У ряді творів Левицького “смольнянкам” належить визначне місце. У цих ранніх полотнах з очевидною наочністю виступають кращі сторони творчості художника, гостра і влучна спостережливість, прагнення до правдивої життєвості образів. У більш пізніх портретах, можливо, ясніше виявляються якості Левицького-психолога; але по силі поетичного почуття “смольнянки” залишаються неперевершеними.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Глафіри Іванівни Алимової – Дмитро Левицький.