Портрет графа-герцога Олівареса – Дієго Веласкес

Портрет графа герцога Олівареса   Дієго Веласкес

Картина іспанського художника Дієго Веласкеса “Портрет графа-герцога Олівареса”. Розмір картини 314 x 240 см, полотно, олія. Оліварес Гаспар, іспанський державний і політичний діяч, фаворит і перший міністр короля Філіпа IV з 1621 по початок 1643 року; грав ключову роль в управлінні Іспанією і в її зовнішній політиці.

В Севільї, навколо якої були зосереджені його володіння, Оліварес займався меценатством, багато читав, захоплювався політичними науками, і збирав свою величезну бібліотеку. У 1615 році відбулося весілля спадкоємного принца Філіпа. За звичаями іспанського королівства одружений інфант повинен був мати власний придворний штат і Оливаресу вдалося отримати в ньому ключову посаду.

Будучи старше принца на 18 років, він став для нього одним з наставників. З часом Оліварес заручився повною довірою Філіпа, і коли в 1621 році той зійшов на престол, кар’єра Олівареса була забезпечена. Він відразу ж став грандом, головою особистої гвардії короля, зосередивши в своїх руках всі нитки державної влади. Щедрі королівські дари зробили Олівареса найбагатшим з іспанських аристократів.

На відміну від колишнього преьмер-міністра Лерми і багатьох інших фаворитів, йому вдалося зберегти свої руки чистими і відносно мало зловживати своїм становищем, хоча він і не міг не розставляти на важливі пости своїх людей. У 1622 році Оліварес офіційно став першим міністром Іспанії. Займаючись чи не всіма аспектами внутрішньої і зовнішньої політики, Оліварес ніс відповідальність і за всі невдачі.

Ураження підривали основи королівського фавор, а винятковість положення при монарху, що виразилася в акумуляції безлічі посад, титулів і нечуваних багатств, не могла не призвести до заздрості та ненависті тих, кого Оліварес і його люди відтерли від влади. Навколо першого міністра плелися інтриги, Олівареса називали “ненависним тираном”, множилися викривали Олівареса сатиричні куплети.

Посилення економічного і політичного гніту у роки його правління призвели до повстання в Каталонії та Португалії. Опозиція титулованої знаті в поєднанні з військовими і політичними невдачами кінця 1630-х – початку 1640-х років вичерпали кредит монаршого довіри Оливаресу, і в січні 1643 року король погодився відправити Олівареса відставку. Колишній фаворит змушений був піти спочатку у своє володіння Лоэчес під Мадридом, потім у Торо, де Оліварес і прожив останні роки життя в палаці своєї сестри.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет графа-герцога Олівареса – Дієго Веласкес.