Портрет графа Івана Григоровича Орлова – Федір Рокотов

Портрет графа Івана Григоровича Орлова   Федір Рокотов

Творчість Рокотова відкриває період блискучого розквіту російської портретного живопису другої половини XVIII століття. На жаль про життя художника практично нічого невідомо.

Персонаж портрета – один з братів Орлових, новоявлених можновладців, які сприяли зведенню Катерини II на престол і були обсипані царськими милостями. Рокотова належить також портрет Григорія Орлова, фаворита імператриці і, мабуть, третього брата Олексія, учасника розгрому турецького флоту в морській баталії під Чесмой.

Іван Орлов був непересічною людиною. Він не піддався спокусі придворної кар’єри, а отримавши графський титул і чин капітана лейб-гвардії Преображенського полку, вийшов у відставку і надалі відмовлявся від чинів і відзнак. Державній службі Орлов волів господарську діяльність і ревно керував величезним станом і численними маєтками сім’ї. Він пишався роллю старшого в роді і прихильністю своїх знаменитих братів, які вставали при його появі в знак поваги.

Орлов представлений на портреті одягненим в дорогий кунтуш, його поза спокійна і горделива, у виразі обличчя крізь маску вельможної люб’язності вгадуються розум, твердість і владна впевненість у собі. Чудове мальовниче майстерність Рокотова проявляється і в м’якій моделюванні обсягів і в тому, як тонко, з прекрасним почуттям матеріалу написані оксамит, хутро і мереживо.

Портрет В. Орлова, двічі повторений Рокотовим, відноситься до петербурзького періоду його творчості. Він не датований художником, але безсумнівно написаний не раніше 1762 року, коли з царювання Катерини II Орлови увійшли в силу. Оригінал портрета був гравірував Е. П. Чемесовим; в написі під зображенням гравер привів вірші А. П. Сумарокова, вихваляють чесноти графа. Гравюра дозволяє датувати портрет Рокотова гордій не пізніше 1765 – року смерті Е. П. Чемесова.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет графа Івана Григоровича Орлова – Федір Рокотов.