Портрет гусара Давидова – Орест Кіпренський

Портрет гусара Давидова   Орест Кіпренський

Це найкраще творіння Кіпренського, портрет-картина, за яке до нього вперше прийшла популярність і за яке він отримав звання академіка. Портрет написаний в дусі нової. романтичної школи: постать у повний зростання, у вигідному для портретиста мальовничому гусарському вбранні, через характер портретованого виразити характер всього молодого покоління російського воїнства, якому належало в недовгому часі відстояти честь і незалежність своєї батьківщини, переламати хребет вважався непереможним ворогові, підкорила всю Європу.

Орест вклав в картину всю душу. Подбоченясь, стоїть, спираючись лівою рукою на кам’яну плиту, а круто зігнутої правої – на власний бік, красень – вусатий гусар з чорними кучерявими локонами і бакенбардами. Сяє золоте шитво на червоному парадному ментике, золото шаблі, на рукоятці якій покоїться кисть лівої руки, і кивера. М’яке світло змальовує контур фігури відображається на стіні за головою гусара. Ківер, недбало кинутий на кам’яний виступ зліва від фігури, та шабля, на яку спирається гусар лівої рукою – все це красномовно говорить про особистості героя. Давидов зображений на тлі пейзажу з грозовими хмарами, предвещающими очисну грозу.

Густі тіні і ковзні світлові плями виділяють фігуру воїна, контрастне протиставлення червоного кольору гусарській куртки і блискучих білих жіночих темному пейзажному тлу надають образу Давидова романтичну схвильованість. У творі з винятковою силою передана пристрасність характеру Давидова. Вона виявлялася у всьому його зовнішності – в кілька картинної позі, в гарячому погляді темних очей, непокірних завитках волосся. У картині художник бажає сказати про прагнення Давидова до подвигу в славу батьківщини, що і становить особисте щастя цього людини.

Слід зазначити, що до цих пір йдуть суперечки, кого з родини Давидових, з ким дружив Кіпренський, він зобразив на портреті. Справа в те, що за описом сучасниками, образ не до кінця відповідав ні одному з молодих Давидових. Швидше за все, це все-таки збірний образ героя війни, яким він представлявся Кіпренському.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет гусара Давидова – Орест Кіпренський.