Портрет І. А. Голіцина – Андрій Матвєєв

Портрет І. А. Голіцина   Андрій Матвєєв

У 1728 році Андрієм Матвєєвим були написані портрети подружжя Голіциних, князя Івана Олексійовича і його дружини. Він повинен був відобразити цих представників знатного роду для потомства. В європейському мистецтві XVIII століття існували тверді правила, згідно з якими писалися подібні портрети.

Модель слід зображати в пишному вбранні і гордій позі, відповідними висоті її суспільного становища. Позднебарочний стиль мав цілим арсеналом прийомів для створення найбільш величного враження.

Сюди входили і сміливі повороти фігур, як би захоплених в русі, і, розвіваються на вітрі або примхливо громоздящиеся, складки розкішних шат, і раптово відкривається простір фону. Ось чому сімдесятирічний І. А. Голіцин, добрий і тихий чоловік, який займав місце кімнатного стольника за царя Івана Алексеевиче, але сторонившийся служби і то і справа поблажливо освобождавшийся від неї Петром, зображений Матвєєвим у вигляді моложавого стрункого лицаря.

Голову його світлим повітряним ореолом прикрашають м’які кучері перуки, на шиї щегольски пов’язаний білий прозорий шарф, войовничо розгорнуту фігуру покривають блискучі темні лати з червоними відблисками, від накинутою зверху великовагової мантії. Сильно потемнів від часу фон з изображеннем хмарного неба надає портрета величний масштаб. Але Іван Олексійович Голіцин був тихим, боязким і богомільним людиною. Його гордовита поза і військові лати не приховують малодушності і душевної слабкості натури.

Матвєєв уникає звичайної бравурности і в канонічних рамках парадного портрета, немов чудом, створює образ, що наближається до ліричного, по тонкощі душевної характеристики. Особа блискучого лицаря, якось соромливо світиться, видає ту м’якість, яка відрізняла І, А, Голіцина, померлого відлюдником в скиті через рік після портретування.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет І. А. Голіцина – Андрій Матвєєв.