Портрет Йоганна Фрідріха Великодушного – Лукас Кранах

Портрет Йоганна Фрідріха Великодушного   Лукас Кранах

Портрет Йоганна-Фрідріха Великодушного. Ця робота виконана в характерному для того часу стилі і володіє безперечними художніми достоїнствами.

Дивує прізвисько Йоганна Фрідріха. Согласитель, що прізвисько Великодушний не так вже часто встречатеся в історії. В середні віки в європейських країнах часто давали прізвиська правителям. Це не було образливим, так народ висловлював своє ставлення до короля, герцога і т. п. В Німеччині, наприклад, були Людовик Благочестивий, Карл Лисий, Генріх Стоптивий і т. п. Чому ж заслужив Йоганн-Фрідріх своє прекрасне прізвисько?

Іван-Фрідріх – старший син саксонського курфюста Йоганна Твердого, народився в 1503 році. Про нього відомо, що після смерті батька він правив разом зі своїм братом Ернестом. Секуляризація духовних володінь в Цейтце і Вирцене призвела до розбраті між ним і його двоюрідним братом Моріцом Саксонським. Це були важкі для Німеччини часи, йшла Шмалькальденская війна.

Йоганн-Фрідріх очолював Шмалькальденский союз лютеранських князів. Основною метою союзу була захист протестантських держав від католицької Ліги на чолі з імператором Карлом. V.

У битві при Мюльберг в 1546 році Іван-Фрідріх був узятий в полон і позбавлений влади. Імператор Карл V засудив його до смерті, але потім помилував. Йоганн-Фрідріх підписав виттенбергскую капітуляцію, за якою герцог Моріц отримав Саксонське курфюршество, а Іван ще кілька років він провів в ув’язненні.

У битві при Мюльберг в 1546 році Іван-Фрідріх був узятий в полон і позбавлений влади. Імператор Карл V засудив його до смерті, але потім помилував. Йоганн-Фрідріх підписав виттенбергскую капітуляцію, за якою герцог Моріц отримав Саксонське курфюршество, а Іван ще п’ять років він провів в ув’язненні. Всі ці роки художник Лукас Кранах Старший добровільно провів в ув’язненні разом зі своїм колишнім вихованцем, полоненим курфюстом Іоганном Фрідріхом Великодушним. Вражаюче благородство!

Для того, щоб врятувати свою дружину і синів, а також щоб врятувати Віттенберг від руйнування, Йоганн Фрідріх визнав капітуляцію в користь Моріца Саксонського. Його уряд пішов у відставку.

Тим часом Моріц Саксонський в 1552 році скористався положеннями Аугсбургського сповідання, напав на імператора поблизу Інсбрука і в 1552 році звільнив свого кузена. За наумбургскому договором 1554 р. за Іоганном Фрідріхом були землі Ернестінськой лінії Саксонської династії.

Іван Фрідріх не мав честолюбством, спрямованим на великі цілі. Він був государем, якого може бажати собі всяка країна. Його особисте життя і навіть життя його двору і його табору відрізнялися строгою моральністю. Він любив відвідувати свої землі, влаштовуючи подекуди сільські свята для своїх підданих, навідувався в Виттенбергский університет, якому навчалися його сини. Це був чоловік правдивий, працьовитий, твердо відстоював свої права, сповнений чистих спонукань, щирий, прямодушний у своїх переконаннях. Тим самим повністю виправдав своє прізвисько прекрасне Великодушний.

Іван-Фрідріх Великодушний був одружений на Сибилле Клевську, яка славилася своєю красою і блищала при дворі курфюрста. У подружжя було четверо синів. Йоганн-Фрідріх Великодушний помер у 1554 році, через місяць після смерті своєї коханої дружини Сибілли Клевську.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Йоганна Фрідріха Великодушного – Лукас Кранах.