Портрет княгині Зінаїди Миколаївни Юсупової в російському костюмі – Костянтин Маковський

Портрет княгині Зінаїди Миколаївни Юсупової в російському костюмі   Костянтин Маковський

Портрет знаходився в кабінеті будинку князя Ф. Ф. Юсупова графа Сумарокова-Эльстон у Великому Харитоньевском провулку в Москві, реконструйованому і декорованому в кінці XIX століття за проектом архітектора Н. Ст. Султанова. Княгиня, дочка князя Миколи Борисовича Юсупова та княгині Тетяни Олександрівни, уродженої графині Рибопьер, остання в роді Юсупових. Власниця величезного капіталу, обширних земель, палаців і художніх зібрань. Замужем за графом Ф. Ф. Сумароковим-Эльстон.

З 1891 року Зінаїда Миколаївна та її чоловік отримали право іменуватися князями Юсуповими графами Сумароковими-Эльстон. З. Н. Юсупова займалася благодійною діяльністю: на її кошти був споруджений Римський зал Музею образотворчих мистецтв у Москві.

Сучасники відзначали, що “маркіза нашого часу” княгиня Юсупова була не тільки “досконалим типом чарівною світської жінки”, але і ідеальним вираженням національної краси. Артистизм княгині, розвинений аматорськими благодійними виставами, які давалися в театрі в садибі “Архангельське”, придворними маскарадами і костюмованими прийомами в московському будинку, справляв особливого враження, коли вона облекалась в національне вбрання і виконувала російський танець.

Будучи фрейліною імператриці Марії Федорівни, Юсупова носила придворне сукню в російському стилі, введений імператором Миколою I, театральні та маскарадні російські костюми, в яких відображена на фотографіях 1890-1900-х років. У стилізованому російською костюмі вона блищала на знаменитому балі-маскараді в російському стилі 13 лютого 1903 року в Зимовому палаці. “Княгиня була дуже красивою жінкою, вона володіла такою чудовою красою, яка залишається символом епохи”, – писала іспанська інфанта Еліма.

Юсупови виїхали з Росії в квітні 1919 року і оселилися в Римі. В еміграції Зінаїда Миколаївна брала участь у роботі товариства Червоного Хреста: організувала безкоштовну їдальню для незаможних співвітчизників, “бюро підшукання роботи” і белошвейную майстерню.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Портрет княгині Зінаїди Миколаївни Юсупової в російському костюмі – Костянтин Маковський.