Портрет Лео Х з кардиналами Джуліано Медічі і Луїджі Россі – Рафаель Санті

Портрет Лео Х з кардиналами Джуліано Медічі і Луїджі Россі   Рафаель Санті

Ця картина – найкраща з робіт Рафаеля останніх років, можливо єдина робота, яку він, останнім часом, виконував без допомоги учнів. Лео Х, другий син Лоренцо Прекрасного, цей Тато-гуманіст, зображений з двома своїми родичами – кардиналами Джуліано Медічі і Луїджі Россі. Тато в червоному оксамитовому вбранні сидить у кріслі, поклавши випещені руки на стіл, поруч – книги і дзвіночок.

В руці лупа: він тільки що читав. Старовинні предмети і красиві, безсумнівно, підкреслюють вишуканий смак Папи, покровителя мистецтва. Розумні й проникливі очі Лева Х спрямовані вдалину. Точні психологічні характеристики вкладені художником особи кардиналів. Оксамит і дамаск різними тонами додають враження атмосфері розкоші і влади. Але все неспокійні: Лютер возмущнно нападає на Тата за величезні витрати на будівництво нового храму Св. Петра.

Це був час, коли після смерті Браманте, 1514г, Лео Х призначив Рафаеля замість нього і, таким чином, він також став архітектором, проектуючи церкви, вілли та палаци і вивчаючи руїни стародавнього Риму. Цей портрет був відправлений у Флоренції Лоренцо Медічі, племінника Папи.

Останні сім років свого життя Рафаель працював при Льві X з дому Медічі, сина Лоренцо Прекрасного. У 1514 р., після смерті Браманте, Рафаель призначений головним архітектором будівництва собору Св. Петра, у 1515 р. Комісаром старожитностей, в тому ж році супроводжував папу Лева Х у Флоренцію. Новий папа був прямою протилежністю своєму суворому і войовничому попереднику, і ми найкраще можемо судити про це за його знаменитомуПортрету папи Юлія II пензля Рафаеля.

Льву X належить таке визнання: “Будемо насолоджуватися папством, раз Бог дав його нам”. На Портреті папи Лева X з кардиналами – Джуліо де Медічі і Луїджі де Россі, Рафаель показав тата огрядним і холеним эпикурейцем, що сидить з лупою в руці перед книгою, прикрашеною коштовними мініатюрами. Лев X був великим любителем рідкісних книг і красивих речей, він покровительствував митцям, сам займався музикою і красним письменством.

Папа Римський Лев Х був шанувальником і покровителем Рафаеля в останні роки його життя. Але художник не полестив йому: пухке обличчя, насторожений погляд, руки, видавали таємне занепокоєння, втілення суворої і неприємної правди…

Найбільший розквіт мистецтв і наук в Римі збігається з правлінням тато Лева Х. При ньому Рафаель почав працювати над відновленням стародавнього Риму. Але відновити Рим у минулу велич Рафаелю було не дано. Завадила його передчасна смерть. А сім років потому, у 1527 р., Рим був розграбований новими варварами – німецькими та іспанськими солдатами імператора Карла V.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Портрет Лео Х з кардиналами Джуліано Медічі і Луїджі Россі – Рафаель Санті.