Портрет Луї Франсуа Бертена – Жан Огюст Домінік Енгр

Портрет Луї Франсуа Бертена   Жан Огюст Домінік Енгр

Луї Франсуа Бертен видавав популярну газету “Деба”. Відвідувачі Салону 1833 року, що побачили виставлений там портрет Бертена, були вражені його реалізмом. Говорили, що майстер вирішив у цій роботі “повністю підкорятися і слідувати природі”. Дочка Бертена невдоволено зауважила, що на портреті її батько схожий на “толстого фермера”. Але галас, який виник довкола роботи, був багато в чому поверхневим, а оцінки не відрізнялися глибиною. Насправді, сила впливу цього твору, не викликала сумнівів, визначалася прекрасним володінням формою.

Під удаваним реалізмом ховалася майстерна імітація. Вирішальну роль тут зіграла єдино правильна поза, в якій відображено видавець. Вона довго не давалась Енгру, а знайшов її сам Бертен. Якщо вірити одному з учнів художника, під час чергового сеансу Енгр “зловив” цю випадкову позу, після чого радісно вигукнув: “Завтра Ваш портрет буде готовий!” Картина стала символом наступаючої епохи, головною дійовою особою якої став ліберальний буржуа.

Самовпевненість пана Бертена і певна агресія всього його образу – в поєднанні з монументальністю фігури – викликали згодом відому характеристику цієї роботи, дану Едуаром Мане. Він назвав її “портретом буржуазного Будди”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Луї Франсуа Бертена – Жан Огюст Домінік Енгр.