Портрет М. А. Дьякової – Дмитро Левицький

Портрет М. А. Дьякової   Дмитро Левицький

Марія Олексіївна Дьякова – дочка обер-прокурора Сенату, Олексія Опанасовича Дьякова і Авдотьї Петрівни, урожд. княгині Мишецкой.

Портрет Марії Олексіївни Дьякової, пройнятий почуттям глибокої симпатії автора до своєї моделі. Чарівність і привабливість, гострий розум і чуйне серце молодої жінки робили багатьох її друзями, поети присвячували їй вірші. Романтична історія її заміжжя. Знайомство з Н. А. Львовим незабаром перейшло в зворушливу взаємну любов Дьякова не отримала згоди батьків на шлюб: наречений був бідний. Вони таємно обвінчалися в 1779р. і перший час змушені були приховувати це. Пізніше, батьки дізналися і благословили шлюб в 1783. Сім’я Львових жила дружно і щасливо. У них було п’ятеро дітей.

Будинок Львових був одним з средоточий духовного і культурного життя Петербурга. Дві сестри Дьякової були одружені: молодша, Дар’я Олексіївна, була дружиною Р. Державіна, інша, Олександра Олексіївна – дружиною Ст. Ст. Капніста, поета і видатного драматурга. Постійним учасником зустрічей, що відбувалися в цих будинках, був і Левицький.

Портрет Дьякової належить до числа кращих творів живописця, в ньому з новою силою втілилися творчі ідеали художника, знайшов надзвичайно вдалу для цього модель. Як і інші твори камерного стилю Левицького, портрет Дьякової вирішено дуже скупими засобами, без будь-яких прикрас, здатних відвернути увагу глядача.

Разом з тим художник аж ніяк не схильний повторювати один і той же трафарет композиційної схеми, однакове розташування фігур, однорідні колористичні поєднання. Майже невловимими відмінностями в нахилі голови, вигині шиї, рух плечей він надавав кожному персонажеві самостійну позу, зберігаючи при цьому її жвавість і природність; те ж відбувалося з костюмом, зачіскою, прикрасами, деталями – завжди неповторними. Художник, мобілізуючи свою винахідливість і ресурси живописця, домагався в кожному разі нових комбінацій, схожих тільки своєю життєвою переконливістю і психологічною точністю.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет М. А. Дьякової – Дмитро Левицький.