Портрет Маркізи Брихиди Спіноли Дории – Пітер Рубенс

Портрет Маркізи Брихиди Спіноли Дории   Пітер Рубенс

Портрет Маркізи Бригіти Спіноли Дории виконаний Пітером Паулем Рубенсом в 1606 році. Писалася робота в Генуї олією на полотні, масштаб якого становив 152х99 см, що, відповідно можна віднести до роботи “в повний” зростання. Полотно є парадним зображенням Бригіти Спіноли, дочки Дж. А. Доріа – генуезького адмірала флоту. І так, портрет з акцентом фламандської школи живопису, має чітко вибудувану композицію. Основний акцент, як і завжди, художник зробив на матеріальне оточення і яскраво-виражену добротність “матерії”, з якою працював.

Зокрема, “матерією” постала сама Бригіта, а Рубенс зображував свою натуру в тому світі і поданні, якими з’явилася дівчина досвідченому погляду. Дівчина виконана вельми реалістично, що відповідало канонам класицизму, коли репрезентативний характер листи став основою написання живописних полотен. Тут вдало поєднані і інтер’єр, і архітектурні форми, і пишнота убранства, і розкіш одягу Бригіти. На відміну від звичних, які стали ім’ям прозивним, “рубенсовских жінок”, ця – просто “ангел” і принадність єства і юності.

Підкуповує глядача те, з якою старанністю художник прописав нюанси одягу красуні. Кожна складка “дихає” і ламається під вагою тканини. Об’ємна і щільна парча обрамляє руки дівчини, перетворюючи їх у глянцеві скульптурні деталі. Ідеальний пошиття та покрій говорять про майстерність модисток, пошиваемих одяг при дворі. Рум’янець на щоках Бригіти грає блакитними колами, шкіра нагадує тонкий фарфор. Незважаючи на манірність і весь “гламур” кокетлива дівчина, і в її очах мерехтить щось диявольськи-бешкетне. Напівусмішка приховує справжній веселий норов і грайливість.

Нарівні з власної веселістю становище змушує тримати і сувору поставу, і ховати емоції під маскою, і носити тісний корсет, і укладати волосся у складну зачіску. Розбираючи на складові частини костюм Бригіти, складно не помітити фрезу – цей величезний комір у вигляді жорна навколо шиї. На його тлі голова спокусниці здається мініатюрної, що було модним в XVII столітті! Треба ж, мода на розмір голови… Кожен шар фрези Рубенс прописав з ювелірною точністю, виписуючи складки і вишивку по краю. Колір полотна, по загальному сприйняттю, здається дуже похмурим. Зате дівчина вигідно контрастує з темним простором. Така знахідка належала Караваджо і використовувалася послідовниками в своїх полотнах – гра світла і тіні, появу значущих деталей з напівтемряви, таємнича атмосфера спокою…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 4.67 out of 5)


Портрет Маркізи Брихиди Спіноли Дории – Пітер Рубенс.