Портрет молодої людини (Тимофій) – Ян ван Ейк

Портрет молодої людини (Тимофій)   Ян ван Ейк

До нас дійшло вісім портретів, які з достатньою впевненістю можна назвати роботами Яна ван Ейка. Додамо до них. ще кілька творів цього жанру – сумнівних у цьому сенсі. Самий ранній з доказово атрибутированних – “Портрет молодого чоловіка”, датується 1432 роком. На його рамі читаються загадкові слова: “На пам’ять”.

Картина написана художником в 1432 році маслом по дошці. Це поясне зображення некрасивого, тихого людини, устремившего в простір погляд, позбавлений певного виразу. Однак тривалість, чистота, задума і нефиксированность цього погляду дають відчути, що портретований виконаний скромності і благочестя, щиросердно відкритий світу.

Погляд Тимофія встановлює певне співвідношення між ним і зовнішнім світом. Він має двояку спрямованістю; можна сказати, що зовнішній світ, проникаючи крізь очі Тимофія, втілюється в нову якість – у внутрішню сферу людини. А разом з тим, як промінь, що потрапив в інше середовище і переломлений нею, він не втрачає при цьому своєї природи. Погляд Тимофія стверджує і причетність його світобудови і наявність в ньому глибокого духовного життя. Ми нічого не знаємо про неї певного, але ми відчуваємо її, і не випадково очі на портретах ван Ейка найчастіше мають відтінок нерозв’язною для глядача загадковості.

Пізніша картина із зазначеного ряду відноситься до 1439 року. Це портрет дружини художника, Маргарети. Напис на рамі повідомляє, що моделі у цей час було 33 роки. До речі, це єдиний з відомих нам жіночих портретів ван Ейка, що, втім, не свідчить про його женоненавистничестве, – просто інші жіночі портрети, на які вказують різні джерела, що не збереглися.

Композиційно всі портрети ван Ейка побудовані однаково. Найяскравіший приклад такої композиції – “Портрет кардинала Нікколо Альбергати”, ок. 1432 . Ван Ейк завжди писав, людини по груди, з повернутим в три чверті особою, на “суцільному.” тлі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Портрет молодої людини (Тимофій) – Ян ван Ейк.