Портрет Н. І. Пирогова – Ілля Рєпін

Портрет Н. І. Пирогова   Ілля Рєпін

У той час, коли в Москві з великим розмахом відзначався ювілей професійної діяльності великого російського хірурга і вченого, Ілля Рєпін захотів намалювати його портрет. Микола Пирогов люб’язно погодився на його пропозицію, незважаючи на щільний графік святкувань.

Портрет Н. І. Пирогова був написаний Рєпіним за пару місяців до смерті відомого хірурга, у травні 1881 року. Завдяки таланту і своєрідності особи портретованого, автору працювалося дуже легко і швидко. Для створення і повного завершення портрету знадобилося всього три появи Миколи Пирогова.

На темному тлі картини дуже контрастно виділяється сива голова і злегка червонувате обличчя хірурга. Торс злегка розкритий, але руки стиснуті на грудях. На ньому темний костюм і біла сорочка. Лице спокійне, але в той же час зосереджений. Губи стиснуті, погляд злегка прищурен, але від нього виходить якесь тепло. Весь його образ сповнений мудрістю і добротою.

Дивлячись на картину, видно, не тільки сімдесятирічного чоловіка, а великого лікаря, засновника військово-польової хірургії, знаменитого вченого, гуманіста і просто хорошої людини. Автор наділив картину не тільки кольоровою гамою, але і психологічним змістом. Хоча кольору на перший погляд здаються незначними і непомітними, але глибина їх сенсу безмежна.

Ілля Юхимович Рєпін вважається майстром портрета і, дивлячись на портрет Миколи Перова з цим не можна не погодитися. Точність і легкість мазків, реалістичність погляду і простота притягують погляд і змушують впасти в якусь задуму. По одному тільки портрета можна багато чого дізнатися про саму людину, про його внутрішні якості. Такий талант втілення дано не кожному, а Ілля Рєпін заслужив його по праву і ділився своїм вміння зі світом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Портрет Н. І. Пирогова – Ілля Рєпін.