Портрет Олександри Григорівни Муравйової – Петро Соколов

Портрет Олександри Григорівни Муравйової   Петро Соколов

5 січня 1826 року комендант Петропавлівської фортеці отримав для передачі “з найвищого дозволу” Н. М. Муравйову Від дружини її портрет. В одному з листів Микита Михайлович пише: “У хвилини найбільшої пригніченості досить мені глянути на твій портрет і це мене підтримує”. В іншому листі: “Час від часу я беру твій портрет і розмовляю з ним”.

Портрет цей Н. М. Мурах відвіз в Сибір і до кінця своїх днів не розлучався з ним. На початку січня 1827 року А. Р. Муравйова поїхала слідом за чоловіком в сибірську посилання. Через Муравйову Пушкін передав своє послання в Сибір “І. В. Пущину”. “Пам’ятаю той день, коли Олександра Григорівна через грати віддала мені вірші Пушкіна. Спогад поета-товариша Ліцею точно осяяло ув’язнення, як він сам говорив, і мені втішно було бути зобов’язаним Олександрі Григорівні за цю втішну хвилину” .

В кінці жовтня 1832 року Олександра Григорівна сильно застудилася і, прохворівши близько трьох тижнів, померла в Петровському заводі. Про її життя та смерті в листах декабристів і їхніх дружин, а також в мемуарній літературі збереглося безліч благоговейних відгуків, від яких віє сумом і схилянням перед пам’яттю про цю жінку. Її оспівав Н. А. Некрасов у поемі “Російські жінки”. Їй присвячена повість Н. А. Бестужева “Oreshek станція”, написана ним у в’язниці Петровського заводу.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Портрет Олександри Григорівни Муравйової – Петро Соколов.