Портрет Ольги в кріслі – Пабло Пікассо

Портрет Ольги в кріслі   Пабло Пікассо

Ольга Хохлова – та тонка нитка, яка зв’язала великого Пікассо з Росією. Пікассо познайомився з російською балериною, коли малював декорації для знаменитих “Російських сезонів” С. Дягілєва. Прихильність до російської красуні була настільки сильною, що художник, не замислюючись, повів її під вінець.

“Портрет Ольги в кріслі” прийнято вважати відправною точкою короткого класичного періоду творчості Пікассо. Реалістична манера, точність і витонченість малюнка, портретну схожість – ось чого вже не очікувала побачити публіка після сміливих “Авіньонських дівчат” та інших робіт в стилі кубізму.

Патріотично налаштованих глядачів робота засмутить – крім головної героїні нічого російського в портреті немає. Швидше тут можна відзначити томний іспанський колорит – віяло в руках, великі квіти на оббивці крісла. Однак загадковий глибокий погляд, гордовита постава, біла аристократична шкіра, ні-ні, та й приводить до думки про загадкової російської душі.

Цікавим є гра обсягів в роботі – постать Ольги в реальному обсязі “накладена” на плоский фон, і від цього здається, що героїня ніби ширяє в просторі.

Пікассо писав знаменитий портрет дружини з фотографії, яка зараз знаходиться в музеї Пікассо в Парижі. Дуже цікаво порівнювати ці два артефакту, так як можна з точністю відстежити наскільки схожі оригінал і картина, і наяву поспостерігати за тим, як майстер перетворював реальний простір з допомогою художньої мови.

Класична манера портрета пояснюється ще і тим, що Ольга Хохлова не визнавала жодні мистецькі експерименти і естетику кубізму – вона хотіла, щоб її зображення мали портретну схожість.

Багато сучасники згадують, що в житті балерина була не настільки красива, емоційна й розумна, проте, Пікассо, який дивився на Ольгу закоханими очима, швидше за все, несвідомо прикрашивал майбутню дружину на полотнах, пропонуючи глядачеві побачити свою обраницю через призму його почуттів.

Ось і на портреті вона виглядає загадково, гордо і де-то недосяжно. Нажаль, шлюб Пікассо з Ольгою виявився невечним, і через 10 років у її картинах став з’являтися образ нової музи, хоча офіційно мадам Пікассо перестала бути такою набагато пізніше.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)