Портрет П. М. Третьякова – Ілля Рєпін

Портрет П. М. Третьякова   Ілля Рєпін

Знайомство В. Е. Рєпіна та П. М. Третьякова відноситься до самого початку 1870-х. Свідченням їх щирих, глибоко поважних і дружніх відносин є колекція творів художника, зібраних Третьяковим. Їм були придбані п’ятдесят дві живописні роботи маслом і вісім малюнків. Рєпін був одним з головних виконавців портретних замовлень Павла Михайловича для його галереї портретів видатних діячів російської культури.

Третьяков уважно ставився до рекомендацій Рєпіна з придбання творів інших митців. Зокрема, після смерті І. Н. Крамського за порадою Рєпіна Третьяков набуває у спадкоємців художника ряд його творів.

Рєпін писав Третьякову про що продаються картинах К. П. Брюллова, А. Р. Варнека, А. Р. Венеціанова, С. Ф. Щедріна та ін Художник високо цінував подвижницьку діяльність Третьякова, називаючи її “колосальним, безприкладним подвигом”, а саму галерею “дивовижним пам’ятником”. Листування художника і збирача, яка тривала двадцять п’ять років, свідчить про незмінну повагу і зацікавленість у діяльності один одного.

Портрет, розпочатий у січні 1882, з-за зайнятості П. М. Третьякова писався В. Е. Рєпіним з великими перервами, особливо після переїзду художника у вересні з Москви в Санкт-Петербург, і був завершений в 1883 році.

На портреті Третьяков зображений у себе в “будинку картин”. Важкі багети висять над його сутулою спиною, примостилася до м’якої спинки стільця. Павло Михайлович ще молодий в рєпінському портреті – рудувата борода, карі очі під соболиними бровами. Суворе, іконописне обличчя – щире, самоуглубленное. Але не менше особи цікава тут рука: вигнуті довгі пальці, музикантские, розімкнуті лежать на драповой тканини купецького сюртука.

У 1889 з портрета були виконані учнями Рєпіна дві копії – одна художником Т. К. Петрусевичем, інша Ст.-А. Р. Эберлингом. Копії перебували в Московській міській думі і Московському купецькому банку. Живописний етюд для портрета знаходиться в ОХМ.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)